Sikkim

Cestovatelé, kteří se dnes vydávají na cestu Sikkimem, objevují mystickou říši jedinečné přírodní krásy. Panoramatická dokonalost Himalájí se zasněženými  vrcholy, opojná vůně luk s pestrobarevnými  koberci květin, živá kultura a veselé festivaly, nekonečná rozmanitost flóry a fauny dává možnost zažít dovolenou, která je fascinující a objevná zárověň.
Sikkim za korunu své krásy a symbol země považuje horu Kančendžanga 8 586 m, která je třetí nejvyšší horou na světě. Díky nádherné scenérii sněhu a ledu je často považována za nesporného panovníka mezi vrcholky světa. Ale pro Sikkimce je mnohem víc než horou a je uctívána jako sídlo jejich ochranného božstva Dzo-nga.
Sikkim se rozkládá na severu Indie v Himálaji. Sousedí s Nepálem a Tibetem na západě a s Bhútánem na zbytku hranic. Počtem obyvatel přes 600 000 je nejmenším z indických států s rozlohou 7 096 km² Hlavním městem Sikkimu je Gángtok.
Sikkim vznikl v roce 1642 jako království, o které v průběhu dalších let usiloval Nepál i Tibet. V roce 1817  se stal britským protektorátem. Sikkim vyhlásil svoji nezávislost v roce 1947 po zániku Britské Indie, zůstal však z mezinárodněprávního hlediska pod ochranou Indické republiky a v roce 1975 se stal svazovým státem Indie. Čína tento statut neuznala a pokoušela se Sikkim anektovat. Nakonec byla roku 2005 uzavřena dohoda o respektování stávajích hranic a otevřena důležitá obchodní cesta z Indie do Tibetu.
Hinduismus je  většinovým náboženstvím státu 57,8%,  buddhismus vyznává 27,4% populace, zatímco křesťanstvím 9,9%.

Sikkim je největším producentem kardamomu v Indii a po Guatemale je druhým největším producentem koření na světě.
Sikkim patří mezi nejekologičtější státy Indie, které zakázaly plastové lahve na vodu v jakýchkoli vládních funkcích a schůzích a polystyrenové výrobky. Dokázal podle plánu převést své zemědělství na zcela ekologické v letech 2003 až 2016 a stal se tak prvním státem v Indii, který tohoto rozdílu dosáhl.

Sikkim dostal mnoho jmen. Lepchové, původní obyvatelé země, jej nazývali - Ráj Nye-mae-el. Obyvatelé Limbuwanu jej pojmenoval Su Khim neboli  - Nový dům/palác, zatímco pro Bhutie to byl Beymul Demazong  - Skryté údolí rýže.

Malá rozloha Sikkimu je v kontrastu s velkou geografickou rozmanitostí. Stát má nejstrmější vzestup nadmořské výšky na nejkratší vzdálenost a má v rámci svých 7 096 km² celý klimatický rozsah pásem, od tropického, přes mírné, až po vysokohorské, které Sikkim považuje za  své opravdové přírodní dědictví. Stěny hor jsou posety mnoha jeskyněmi, které lidé považují za svaté a které jsou uctívány jako poutní místa. V jižním Sikkimu v Samdruptse  se nachází 135 m vysoká socha Guru Padmasambhava (nejvyšší na světě).

Svěží a husté lesy, plné květů exotické flóry, kopcovité terény a celou jejich vzájemnou malebnost zdobí dvě hlavní řekyTeesta a Rangeet, malebné vesnice, horké prameny a vodopády, to vše je kouzelný Sikkim.

Místo Sikkim můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Cyklistické zájezdy:

Články o místech ze stejné nebo podobné oblasti: Dárdžiling, Indie na Enfieldu 2017, KašmírKhardung LaKye, Ladakh, LehMoravian Church, Rádžasthán, SikkimTabo, Tádž Mahal

O místě Sikkim se píše také v článcích:

Deníky z cest: Nepál na Enfieldech
Nepal on Royal Enfield motorbike

sikkim 3