NP Abisko

V srdci laponského alpinského světa ve Švédsku, blízko hranic s Norskem (cca 30km), 195 km na sever od polárního kruhu, se rozkládá Národní park Abisko.
Majestátné hory obklopují ledovcové údolí Abiskodalen s jeho rozkvetlými loukami, divokými a uchvacujícími peřejemi tyrkysové řeky Abisko a největším švédským vysokohorským jezerem Torneträsk (330 km2, 6. největší ve Švédsku). V NP Abisko je možné zažít  v létě světlo v noci a vidět půlnoční slunce, v zimě pozorovat a obdivovat polární záři. Abisko ležící ve srážkovém stínu, má průměrné roční srážky jen 300 milimetrů, což znamená, že zde je často slunečno. Na konci zimy a brzy na jaře jsou sněžnice, běžky, bruslení na zamrzlém jezeře na denním pořádku. V létě se můžete vydat na dlouhé i krátké výlety. Je to nejlepší čas pro toulky s pozorováním života ptáků v prostředí nádherných kvetoucích rostlin. Na začátku podzimu je horský březový les rozzářený podzimními barvami, komáři jsou pryč a vzduch je často svěží a chladný. Průměrné roční teploty se zde pohybují v létě v červenci, kdy bývá nejtepleji, 11°C, v zimě bývá nejchladněji v lednu, -12°C.  
Národní park Abisko byl založen roku 1909, jako jeden z prvních ve Švédsku. kde ve stejném roce, kdy zde byly schváleny první zákony na ochranu přírody. Rozkládá se v oblasti od jezera Torneträsk (včetně jeho několika pobřežních ostrovů) směrem na jihozápad v délce cca 15 km. Jeho rozloha je 77 km2. Středem parku po celé jeho délce protéká řeka, vtékající nejdříve do jezera Abeskojávri/Abiskojaure z něj už se jmémen Abiskojåkk vtéká do jezera Torneträsk. Z geologického hlediska je největším pokladem národního parku kaňon řeky Abiskojåkka tvořený tvrdými krystalickými břidlicemi a dolomitickým vápencem. Je samozřejmě  i vděčným a dechberoucím místem pro každého návštěvníka parku.Údolí je pokryto borovými a březovými pralesy a lesními mokřady. Z větších živočichů zde žijí losi, ve vyšších polohách sobi, rovněž v menším množství rosomáci, polární lišky, medvědi a rysi.
V Abisku začíná 425 km dlouhá naučná turistická trasa Kungsleden.
Abisko je také domovem Abiské vědecko-výzkumné stanice, založené v roce 1903 u obce Abisko. Od roku 1935 stanice patří pod Královskou švédskou akademie věd. Slouží především pro výzkum životní prostředí, biologické a geologické oblasti. Má na místě několik laboratoře stejně jako venkovních stanic terénního výzkumu.

NP Abisko můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Běžkařské zájezdy:

Na běžkách horami Švédska

Trekové zájezdy:

Články o místech ze podobné oblasti: KebnekaiseKungsleden - Královská cesta, Kungsleden - rodinná dovolená, NP AbiskoNP Padjelanta