NP Padjelanta/Badjelánnda 

Badjelánnda - země vysokých hor,  náhorních planin a rozsáhlých jezer - Sámové takto nazvali oblast za polárním kruhem mezi vysokými horami Sarek a norskými fjordy.  Ráj  rostlin a pastvin pro soby. Sobí sem přicházeli po tisíce let za bohatou pastvou a porodit mladé potomky v prostředí přátelských hor Badjelánnda. Silně vápenné podloží, velké srážky a pozdě tající sníh vytvořily bohatou vegetaci, kterou stěží najdete v horách na jiných místech. Právě tato jedinečná flóra vedla k tomu, že v roce 1962 byla Padjelanta / Badjelánnda vyhlášena národním parkem. Žijí zde sobi, horské lišky, které jsou symbolem a také součástí znaku Národního parku Padjelanta, množství ptactva a mnoho dalších zvířat. Pro horské květiny je Padjelanta švédským rájem, místní unikátní flŕa přitahuje botaniky od 17.století.

Je to také oblast, kde po tisíciletí žili lidé. Všude jsou stopy jejich života, jako místa, kde stály jejich  rozložitelné a přenosné stany (goahte), ohniště, padací jámy. Dnes je Badjelánnda domovem tří komunit Sámů. Největší osady leží vedle rozlehlých horských jezer Virihávrre, Vásstenjávrre a Sáluhávrre. Je zde nejkoncentrovanější  množství pozůstatků z dávných dob ve vysokohorském světě.

Osadami prochází oblíbená turistická stezka Badjelánnda Trail. Turisté zde často mohou zakoupit uzené ryby, čerstvý pečený chléb. Stezka vede po suchých hřebenech a náhorních plošinách vzniklých ledovou pokrývkou. Na trase se můžete kochat krajinou, která nás okouzluje po generace. V roce 1996 se Badjelánnda stala součástí Laponského světového dědictví.

NP Padjelanta můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Běžkařské zájezdy:

Trekové zájezdy:

Články o místech ze podobné oblasti: KebnekaiseKungsleden - Královská cesta, Kungsleden - rodinná dovolená, NP AbiskoNP Padjelanta