Khardung La

V Indii, v Himálaji, ve státě Džammú a Kašmír na území Ladákhu, v blízkosti hlavního města Léhu, často natrefíte na informaci nebo směrovku k nejvyššímu motoristicky dosažitelnému sedlu na světě Khardung La. Sedlo leží na silnici spojující horstvem oddělená údolí řeky Indu na jedné straně a údolí Shyok a Nubra na straně druhé. Cesta stoupá z Léhu, hlavního města Ladákhu, na sever. Ve vzdálenosti 40 km od Léhu (3 500 m) o 1 860 m výše leží Khardung La v nadmořské výšce 5 359 m.

Abyste mohli do sedla vyjet, ať už na kole, motorce nebo jiným dopravním prostředkem, musíte si nejdříve nechat vyřídit a zaplatit permit. Samozřejmě je potřeba počítat i se sněžením. Laviny v zimě  i zde umí lidi připravit o život, i v létě je sníh v sedle běžný.

Po celém světě, i v těch nejvyšších horách, se stále budují nové silnice a pořadím na žebříčku to pěkně hýbe.
I když Vás budou všechny nápisy kolem informovat, že jste vystoupali do nejvýše motoristicky dosažitelného místa v Indii a na celém světě, není to bohužel pravda. Radovat se můžete klidně i tak, protože na kole jste podali super výkon, na motorce také a výhledy v této výšce jsou unikátní.

Současné motoristicky dosažitelné nejvyšší sedlo světa  je rovněž v Ladákhu ve výšce  5 883 m - Umling La.
Khardung La se přesunulo až na 11. pozici.
Přehled sedel, která se  umístila na žebříčku do 13 místa najdete zde:

Do sedla Khardung La můžete vyjet na těchto zájezdech CK Rajbas:

Cyklistické zájezdy:

Indie – Himálajem na kole

Motorkářské zájezdy:

Indie - Himálajem na motocyklu
Indie - Himálajem na motocyklu za dva týdny

Články o místech ze stejné nebo podobné oblasti: Dárdžiling, Indie na Enfieldu 2017, KašmírKhardung LaKye, Ladakh, LehMoravian Church, Rádžasthán, SikkimTabo, Tádž Mahal

O místě Khardung La se píše také v článcích:

Indickým Himálajem na kole
Na MTB Indickým Himalájem
Jak chtěli motorkáři v Indii ušetřit
Indickým Himálajem na kole
Na MTB Indickým Himalájem