Nanga Parbat - Himaláje - Pákistán

V Pákistánském Himaláji v oblasti Kašmíru leží Nanga Parbat 8 125 m - devátá nejvyšší hora světa a druhá nejvyšší hora Pákistánu. V překladu z urdského jazyka znamená „Nahá hora“.
Nejvyšší stěna světa je právě jižní stěna Nanga Parbatu - Rupal  s převýšením 4600 m.
Samotná hora Nanga Parbat byla první osmitisícovkou, jejíž vrchol chtěli lidé zdolat.
První pokus proběhl už v roce 1985, kdy expedici vedl Albert Frederic Mummery, on i jeho nepálští nosiči se však stali prvními horolezeckými oběťmi hory.
Dalších 68 let trvalo než se podařil prvovýstup rakouského horolezce Hermanna  Buhla 3.7.1953. Za tu dobu si hora vyžádala 31 životů. Hermann  Buhl stoupal solo a bez kyslíkového přístroje v čase 41 hodin. Byl prvním člověkem, který strávil bivak ve výšce nad 8000 m, když musel při  sestupu strávit noc pod vrcholem. V roce 1970 na vrchol vystoupali bratři Reinhold a Günter Messnerovi. Vrátil se jen Reinhold. Jejich příběh je zachycen ve filmu Nanga Parbat.
Na konci února 2016 Alex Txikon společně se Simonem Moro a Muhammadem Ali Sadparou jako první lidé vystoupili na vrchol Nanga Parbat v zimě.

Českoslovenští  horolezci začali dobývání Nanga Parbatu v roce 1969. První neúspěšný pokus proběhl pod vedením Ivana Gálfího a byl o něm v roce 1973 natočen film Horolezci.
Štěstí a úspěch měli v roce 1971Slováci Michal Orolin a Ivan Fiala, kteří jako druzí a zatím poslední zvládli výstup Buhlovou cestou. První Češi na vrcholu byli Josef Nežerka s Josefem Rakoncajem v roce 1992. V roce 2005 jen ve dvou Radek Jaroš s Petrem Maškem prostoupili Diamirskou stěnou Nanga Parbatu.  Od 200 metrů pod vrcholem Petr už nepokračoval a vrcholu dosáhl Radek Jaroš sám. 2011 Zdeněk Hrubý a Marek Holeček Nanga Parbat zdolali. V roce 2018 Tomáš Petreček se společně s Márou Holečkem pokoušeli o prvovýstup Rupálskou stěnou Nanga Parbat (8125 m), který se nezdařil. Druhá česká expedice v roce 2018, tentokrát západní stěnou (Diameer  Face) vyšla a šest členů z devíti stanulo na vrcholu hory (Pavel Kořínek, Leoš Husták, Pavel Bém, Radoslav Groh, Tomáš Kučera, Pavel Burda, Jirka Janák a Jiří Domanský)

K Nanga Parbat se můžete vydat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a horolezecké zájezdy:

Pákistán, trek pod K2 a Nanga Parbat
Pákistán s lehčí turistikou (Karákóram, Hindukúš, Himálaj)

Články o místech z tématicky nebo místopisně blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Himaláje, Bezengská stěna, Elbrus, K2KavkazNanga Parbat, Ťan-šan, Kilimandžáro, Mount Meru

nanga parbat