K2 - 8 611 m

Druhá nejvyšší hora světa K2 se nachází v Pákistánu v druhém nejvyšším pohoří světa Karákoram, ležícím v pákistánském Kašmíru, Indii a Číně.
Od nejvyšší hory Mount Everest 8 848 m v Himalájích dělí K2 vzdušných 1400 km severovýchodním směrem. Říká se, že zatímco Everest je hlavně o postoji, K2 je o lezení.
Je to jediný vrchol naší planety ze vsech 14 osmitisícovek, který dosud nebyl dosažen v zimě a proto zimní výstup zůstává výzvou výzev těch nej horolezců. Nedokážeme si představit, jak obtížný je výstup v zimě ve srovnání s jarem nebo létem.
Druhý nejvyšší vrchol světa získal za léta četné přezdívky  - Savage Mountain (Divoká hora), Svatý grál horolezectví, Hora hor - z nichž žádná není nadsázkou. Horolezci čelí 3 353 metrů trvalému technickému lezení na skále, sněhu, ledu a suti - a historicky - jeden ze čtyř lidí při pokusu zemře.
K2 je celkem obtížně přístupná pro svoji  strmost, výšku a technickou obtížnost. Dalším faktorem obtížnosti je počasí – pokud je dobré, tak vždy jen krátce a i v tom případě ještě může výstup ztížit síla větru.
Pevná lana jsou většinou placebo, některá ukazují cestu, jiná nejsou dost silná, aby zastavily pád. Ve skutečnost lezete po skále pomocí rukou a nohou, hledáte chyty pro ruce, doslova použijte horní část těla k vzestupu pomocí přítahu. Používáte přední body svých maček, nikoli pro přitáhnutí na zasněženém srázu, ale pro zajištění těla u svislé ledové nebo skalní stěny. Je to hra malých hran, palců. Vaše tělo je podporováno nohama, vaše ruce zabraňují pádu dozadu. Pokud sklouznete na volném kameni a nejste řádně zajištěn, spadnete a zemřete. Neexistuje žádná příležitost k zotavení. Výstup na K2 je tak važný, jak jen může být  v tak náročné výšce.
V Pákistánu nejsou zkušení a skvělí nosiči jako v Nepálu šerpové, proto si mnohé expedice šerpy z Nepálu přivezou.

K2 je opravdu jednou z posledních výzev pro ty, co lezou nad 8 000 m.

Jako první K2 zdolali 31.7.1954 dva členové italské expedice, Achille Compagnoni a Lino Lacedelli. Podruhé se to podařilo až za 23 let japonské expedici.
První člověk na světě, který zdolal K2 dvakrát a bez kyslíku, je úspěšný český horolezec Josef Rakoncaj. Poprvé v 1983 ve věku 32 a podruhé v roce 1986. Při prvním výstupu v 1983 Josef Rakoncaj se spolulezcem Agostinem da Polenzou také přežili nejvyšší bivak v historii K2, kdy po dosažení vrcholu hory museli přenocovat jen 50 metrů pod ním, v mrazu -35 stupňů.
Z Čechů zdolali K2 Josef Rakoncaj, Libor Uher, Radek Jaroš s Janem Trávníčkem a Pavel Bém.

Ke K2 se můžete vydat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a horolezecké zájezdy:

Pákistán, trek pod K2 a Nanga Parbat

Články o místech z tématicky nebo místopisně blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Himaláje, Bezengská stěna, Elbrus, K2KavkazNanga Parbat, Ťan-šan, Kilimandžáro, Mount Meru

 K2 popisy