Kilimandžáro - je známé jako nejvyšší hora Afrického kontinentu.
Ve skutečnosti je Kilimandžáro největší volně stojící sopečný masív na světě s nejvyšší horu v Africe. Jeho nejvyšší zasněžený vrchol Uhuru 5 895 m převyšuje o  4877 m okolní nížiny. Stává se tak superlativním přírodním jevem, který ční v majestátné izolaci nad okolními pláněmi s výhledem na savanu.
Je součástí NP Kilimandžáro, zapsaného r. 1973 na seznam UNESCO. Leží v Tanzánii v blízkosti hranic s Keňou, 400 km od rovníku, 350 km od Indického oceánu, nacházejí se na něm tři nečinné sopky Shira (3 962 m), Mawenzi (5 149 m) a Kibo (5 895 m).
Nejvyšším místem Kilimandžára je ve výšce 5 895 m vrchol Uhuru (Vrchol svobody) a ten je je nejvyšší horou Afriky. Uhuru je součástí  vulkánu Kibo, z jehož kráteru  o průměru 2,4 km uniká plyn k samotnému Uhuru.
První zaznamený výstup na vrchol se přisuzuje armádnímu zvědovi z kmene Marangu jménem Johannes Kinyala Lauwo (1871–1996), který zdolal vrchol devětkrát.  Také 2x při výstupu doprovázel v roce 1887 a 1888 německého geografa Hanse Meyera bez zdolání vrcholu a při 3.výstupu v roce 1989 spolu i s věhlasným rakouským horolezcem Ludwiga Purtschellera 6. října 1889 Uhuru zdolali.
Výstup na nejvyšší vrchol Kilimandžára je možný několika cestami. Ze šesti základních tras bývá využita nejčastěji trasa Marangu (východní/ tzv.Coca-Cola) zatím (naštěstí) jen na této trase jsou k dispozici na všech stanovištích noclehárny nebo prostá, jednoduchá ubytování. Další trasy jsou: jižní Mweka a Umbwe, západní Lemosho/Shira, severní Rongai, Northern Circuit, Machame - zvolením této cesty poznáte Kilimandžáro téměř ze všech stran. Každý den si ho vychutnáte trochu jinak. Výstup většinou probíhá 5–6 dnů.Vstup do NP Kilimandžáro a výstup na Uhuru je turistům a horolezcům povolen pouze s místními průvodci, kuchaři a nosiči, což přináší zisk těmto lidem i Tanzánii. Přibližně 50 000 turistů takto zaměstná ročně 20 000 obyvatel Tanzánie. Přesto v roce 2019 Tanzánie začala uvažovat o možnosti vybudování lanovky na Kilimandžáro, aby přilákala turistů ještě více, jejich počet zdvojnásobila a vydělala na turistickém ruchu ještě více.. Tak by ale o práci přišla většina těch, které nyní výstup na vrchol zaměstnává a snížil by se zájem horolezců.
Každopádně, je-li Kilimandžáro vaším snem, neváhejte s cestou, nečekejte. Putovat kolem staveniště rozestavěné lanovky....
Kilimandžáro  znamená v překladu z masajštiny -Bílá hora, ze svahilštiny Kilima Njaro -Svítící hora. Jsme možná poslední generace, která má možnost vidět Kilimandžáro jako zaledněnou horu.
Vyrazte na Kilimandžáro co nejdříve.

Na Kilimandžáro se můžete vydat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a horolezecké zájezdy:

Kilimandžáro a Mount Meru - nejvyšší hory Tanzánie

Články o místech ze stejné oblasti: Kilimandžáro, Mount Meru, Mount Keňa