Ťan-šan je  imponující velepohoří, kterému propadnete nejpozději při první návštěvě. Většina tohoto horstva leží v Kyrgzstánu, jeho délka se blíží 2 800 km, částečně zasahuje až na území Číny. Pro Číňany to jsou „Nebeské hory“, z ujgurštiny se překládá Ťan-šan jako  „Hory duchů.
Dosahuje svou nejvyšší horou Džengiš Čokusu (Pik Pobedy) výšky 7 439 m. Hora leží na hranici s Čínou a je nejvyšší horou Kyrgyzstánu.
Průměrná šířka pohoří je 300–600 km. Je šestým nejvyšším pohořím na světě. Reliéf Ťan-Šan  je velmi pestrý - od zarovnaných povrchů po vysokohorský reliéf s extrémní vertikální členitostí  se sedmitisícovkami  Džengiš Čokusu  7439 m, Chan Tengri 7 010 m a mnoha dalšími šestitisícovými vrcholy.
Ťan-šan je obdařen i jezery. Ve výšce  1 608 m leží veliké jezero Issyk-kul  s rozlohou 6 236 km², průměrnou hloubkou 278 m a maximální 668 m. Do jezera ústí 50 řek. Nezamrzá ani při největších zimách. V překladu Issyk-kul  znamená  „horké jezero". Po jezeře Titicaca je to druhé největší horské jezero světa. Dalšími velkými jezery jsou Song-kul nebo Čatyr-kul.
Ve vysoko položených oblastech a horských údolích centrálního Ťan-šanu se průměrné zimní teploty pohybují kolem −20 °C,  mohou spadnout i pod −50 °C. V létě je však  ve všech výškách zachováván normální teplotní gradient, průměrné červencové teploty dosahují nad 26 °C ve Ferganské kotlině a nad 24 °C v Čujské dolině a klesají na méně než 8 °C na syrtových plošinách centrálního Ťan-šanu ve výškách kolem 3500 m n. m.
Na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO je zapsáno několik lokalit Ťan-šanu. V čínské části 4 a 13 chráněných území v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu.

Ťan-šan můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové zájezdy:

Kyrgyzstán – podhůří Ťan-šanu

Cyklistické zájezdy:

Kyrgyzstán - Hedvábnou stezkou na kole

Články o místech z tématicky nebo místopisně blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Himaláje, Bezengská stěna, Elbrus, K2KavkazNanga Parbat, Ťan-šan, Kilimandžáro, Mount Meru