Sydney

Australská metropole Sydney leží na východním pobřeží Austrálie, omývána Tasmánským mořem. Začala se rozrůstat z osady, vzniklé v roce 1788 kolem malého zálivu Sydney Cove, přírodního přístavu Port Jackson (také Sydney Harbour). Nejvýznamnějšími současnými stavbami zálivu jsou  Opera a  Harbour Bridge. Osada byla  nejdříve osídlena vojáky a trestanci, kteří dorazili s první flotilou. Sydney se stala sídlem první evropské/britské kolonie v Austrálii. Původně toto území Sydney obývalo 4 000 - 8 000 Aboriginců domorodého kmene Eora, jeho jméno nesou některá některá předměstí a další kmeny Darug, Dharawal a Guringai. V 18. a 19. století v Sydney vládli vojáci. V 2.polovině 19.století se vlády ujímají trestanci a země pomalu získává demokratický ráz. V roce 1901 je Austrálie vyhlášena federací v čele s ministerským předsedou.
Ať je historie Sydney jakákoliv, symbolem nejrozlehlejšího a nejlidnatějšího města Austrálie je Opera. Nejslavnější budova opery na  světě s tvary evokujícími lodní plachty. Málokoho by napadlo nebo i dnes prostě překvapí, že tuto atraktivní budovu navrhl architekt už v roce 1956. Svět ji mohl začít obdivovat až v roce 1973. Její výběr v rámci soutěže z 233 návrhů z 32 zemí i stavbu samotnou provázely velmi dramatické okolnosti.  Návrh do soutěže podal dánský architekt Jørn Utzon (1918 - 2008), v té době neznámý. Až mnohem později v roce 2003 obdržel Pritzkerovu cenu za architekturu a jeho Opera byla následně v roce 2007 zapsána do seznamu UNESCO. Byl prvním architektem, jehož dílo se na seznamu UNESCO ocitlo už za jeho života.   Jørn Utzon se stal čestným občanem města Sydney, obdržel čestný doktorát a také Australský řád. Svými významnými inženýrskými a technologickými inovacemi se stavba stala světově proslulou ikonou architektury. Jørn Utzon  je mezi architekty legendou i symbolem vítězství svobodné fantazie nad omezeností politické moci.Nyní je Sydney s více než  5 000 000 obyvatel  hlavním městem státu New South.
V roce 2000 se zde konaly olympijské hry.
V kosmopolitním městě je více než 64% křesťanů, , 3,9 % obyvatel se označujeza muslimy, 3,7 % za buddhisty, 1,7 % za hinduisty, 0,9 % za židy a 0,4 % za bahaisty, cca 25 % je  bez vyznání nebo náboženství neuvádí.
Sydney je samozřejmě i univerzitním městem. Nejstarší univerzita v Austrálii a největší v Sydney je University of Sydney, byla založena v roce 1850. Sydney je domovem 6 australských univerzit, celkem je v Sydney celkem 35 australských univerzitních kampusů. Univerzity v Sydney vyučují společně 254 000 studentů, včetně 51 000 ze zahraničí.
Město je zelené díky spoustě parků. Známé a oblíbené jsou nejstarší Hyde Park, Royal Botanical Gardens, Chinese Garden of Friendship. Okolí metropole je bohaté na  zátoky, řeky a pláže, věhlasná je krásná surfařská i plavecká pláž Bondi. Kolem sydney se rozprostírají  mnohé národní parky.
Jednou z unikátností v Sydney je Akvárium. Můžete v něm pozorovat krásu podmořského světa kolem Austrálie. Naleznete zde tři oceanária se žraloky, rejnoky, tuleni a spoustou dalších vodních/vodomilných živočichů. Zážitek stoji opravdu za to.
Malebná čtvrť The Rocks nad přístavem je místem s uměleckými dílnami, kavárnami, hospůdkami a svoji atmosférou vám může připomínat  starou dobrou Anglii.
Centrem zábavy je okolí Darling Harbour,  pro milovníky nakupování je příležitostí přehršle, například na George Street s Queen Victoria Building, které je vyhlášeným nákupním centrem. Sydney má i svou Čínskou čtvrť, kam můžete zajít na dobré levnější čínské jídlo.

sydney 018

Do Sydney se můžete podívat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Motorkářské zájezdy:

Turisticképoznávací zájezdy:

Austrálie a Tasmánie

Články o místech ze stejné oblasti: SydneyUluru-Kata Tjuta