Šíráz

Shiraz je město básníků, lásky, literatury, vína a květin, požehnané mírným podnebím. Město Shiraz bylo nazváno hlavním městem íránské kultury a městem perských zahrad. Má velké množství historických zajímavostí. Shiraz byl v 9.století hlavním městem vína v Íránu. Shiraz vás ohromí slávou perské civilizace a krásou pomerančových zahrad.
V iránském národním kalendáři nese 5. květen jméno Shiraz.
Dlouhá historie tohoto města zanechala mnoho historických a kulturních památek spolu s krásnými přírodními scenériemi.
Narodili se zde velcí perští básníci Hafiz a Saadi. Také se říká, že je původem jednoho z nejlepších vín na světě zvaného Syrah. Město má asi 1 300 000 obyvatel.  Starobylé město Shiraz je místem prvních příkladů perských zahrad, je jedinečným vzorem pohostinnosti a vřelosti jeho obyvatel. Nabízí  mnoho historických a starobylých památek a starých měst Perské říše, které ukazují její slávu.
Jedinečnost Šírázu můžete nejlépe vychutnatna jaře, kdy vůně květin, zejména pomerančových květů, zaplňuje vzduch. Určitě byste měli navštívit místní vyhlášené zahrady, které jsou četné a mimořádně krásné a poutavé. Úžasný zážitek  si odnesete z návštěv náboženských míst. Budete uchváceni hrou barev v interiéru. Jedinečná architektura těchto památek  je to, co opravdu fascinuje každého návštěvníka, ať už je jen obdivovatel nebo odborník, jak z hlediska starověké a historické architektury, tak i moderních architektonických stylů.

Nejvzácnější památky Shirazu:
Pasargadae
Toto 2500 let staré místo, zapsané na seznamu UNESCO, bylo hlavním městem Persie v éře Achaemenidské dynastie. Pasargadae je hrobka velkého krále Persie - Cyruse.  Skládá ze sedmi kamenných schodů. Sedmička je íránské posvátné číslo. tak může být architektura Pasargadae působivá. Díky  obrovským kamenům,  lidé věřili, že Pasargadae vytvořil Šalomoun. Na pozemku Pasargadae najdete nádherný reliéf člověka s křídly, Tall-e Takht, Cyrusův soukromý palác, Audienční palác a vězení krále Šalomouna.

3000 let stará Persepolis byla velkolepým hlavním městem Achaemenidské říše a trvala 150 let. Toto starobylé místo se skládá z majestátných paláců, impozantních reliéfů a krásných hrobek. Navštivte palác Apadana, Palác 100 sloupů a Bránu všech národů. Při návštěvě tohoto úžasného místa věnujte pozornost reliéfům. Nejslavnější reliéfy jsou ve vchodu do paláce Apadana. Persepolis si stále udržovala svou slávu. Bohužel toto nádherné místo spálil a vyplenil Alexander.
V komplexu Persepolis se nachází Muzeum Persepolis. Budova muzea je nejstarší budovou v Íránu, která byla zrekonstruována a věnována muzeu. Byla postavena asi před 2500 lety v éře Achaemenidů

Při prohlídce Persepole  stojí za to navštívit i reliéfy Rustam a Rajab.

Naqsh-e Rustam
V masívu útesu jsou 4 obří skalní hrobky, včetně hrobky krále Daria. Před ní je zoroastrijská Ka'ba-ye Zartosht, považována za chrám ohně. Přestože mnoho reléfů bylo zničeno, ty, co zůstaly, jsou tak krásné, že stojí za vidění.

Naqsh-e Rajab
Tyto basreliéfy  zobrazují vlády sassanských králů.

Mešita Nasir al Mulk
Mešita Nasir al Mulk je jedním z nejelegantnějších a nejfotografovanějších kousků architektury na jihu Íránu. Díky svému barevnému obkladu se nazývá Růžová mešita. Brzy ráno, kdy slunce dovnitř vstupuje barevnými vitrážemi a zbarvené světlo dopadá na vyřezávané sloupy a polychromované fajáns zimní modlitebny, můžete zažít  tento oslnivý a nepřekonatelný okamžik.

Vakil  Bazaar je  400 let starý bazar s jedinečnou architekturou, jeden z nejslavnějších bazarů Shirazu a Íránu. Je plný fotografických příležitostí. skvělé místo k nákupu perských koberců a dalších suvenýrů.

Vakilská mešita
Kousek od bazaru Vakil se nachází nádherná mešita Vakil a koupele Vakil. Mešita s 48 vyřezávanými sloupy a perfektně propracovanými  mozaikami ve  žluté a zelené barvě. Elegantní mramorová kazatelna  je další atrakcí této krásné mešity. Podle některých historických knih byla přinesena z Ázerbájdžánu na příkaz Karima Khana Zanda.

Vakil Bath
Vakilské lázně jsou muzeum i lázeňský dům. Dokážete si tak lehce představit, jaká by perská koupel asi byla. Můžete vidět některé sochy, které ukazují, jak Peršané užívají tradiční koupel. Tyto sochy dokážou velmi dobře připomenout iránské tradice, jak se trávily hodiny v lázních jídlem, klevetěním a lelkováním.

Arg Karim Khan
Město Shiraz bylo hlavním městem Íránu, tento hrad a mnoho dalšího zajímavého bylo postaveno na příkaz Karima Khana Zanda. Uvnitř hradu jsou fascinující zajímavosti, nádvoří plné citrusových stromů, zajímavé dlaždice ukazující bitvu mezi Rostamem a bílým démonem ze Shahnameh. Arg zahrnuje muzeum se sochami zandského období.

Eram Garden
Eram Garden je jednou z nejatraktivnějších a nejpopulárnějších perských zahrad v Íránu. Tato zahrada zapsaná na seznamu UNESCO má mnoho cypřišů, bazén a elegantní palác s nádhernou architekturou. 

Hrobka Saadi
Hrobka je obklopena krásnou zahradou plnou květin. Architektura Hrobky Saadi je jedinečná, navržená z mramorových kamenů a krásných azurových kachliček. Před budovou je bazén. Obrázek hrobky Saadi vytištěné na 100 000 IRR íránských peněz. 

Qavam House
Qavam House je malá perská zahrada plná pomerančovníků, která je známá svým krásným zrcadlovým stropem. Dům Qavam je navržený s dřevěnými stropy a elegantními obrazy. Stěny mají růžové, žluté a zelené dlaždice zobrazující perské ženy, bitvy a květiny. 

Svatá svatyně Shah Cheragh
Modrá kachlová kopule a oslnivé zlaté minarety tvoří v tomto uctívaném centru úžasný kontext šíitských rituálů pro poutníky.  Svatyně má typickou shirazskou báň, složitou zrcadlovou práci a čtyři štíhlé dřevěné sloupy, které se mohou pochlubit téměř dokonalými rozměry.

Šíráz můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a turistické zájezdy:

Íránské hory i největší skvosty

Poznávací zájezdy:

Írán - památky podzimní Persie
Írán - památky jarní Persie

Články o místech ze stejné oblasti: Abyaneh, ÍránIsfahánKermánŠírázTeherán, Yazd