Kermán

Kermán - město mezi horami a pouští, ráj v srdci pouště a mnoho dalších názvů toto město má. Je jedním z mnoha starověkých měst dnešního Íránu a nachází se na náhorní plošině vysoko (1 755 m) na okraji pouště Lut, na důležité karavanní stezce spojující Írán s subkontinentem. Když do něj cestující pouští dorazili, jevil se jim Kerman jako ráj s vodou, lázněmi, mešitami, bazarem.
Město kmínů, koberců, mědi, uhlí, čistého vzduchu a karavanů na karavanní stezce.
Po Teheránu a Yazdu má Kerman třetí největší společenství následovníků učení Zarathustry, je zde několik zoroastrijských chrámů zasvěcených ohni.
Kermán je nádherné město, založené ve 3. století n.l. , je obklopeno dramatickou pouští a horskou scenérií a nabízí mnoho pozoruhodných památek.


Komplex Ganj Ali Khan. Ganjali Khan byl jedním z vládců provincie Kerman za vlády Šáha Abbáse ze Safavidu v 17. století. jeho součástí jsou školy, náměstí, karavanseraje a veřejné lázně, vodní nádrže, mincovny, mešity, čajovny a bazar. Historické lázně nyní  slouží jako etnografické muzeum s jedinečným architektonickým dílem, s krásnými kachlovými pracemi, malbami, štukami a oblouky.
Gonbad-e-Jabaliyeh - Je to tajemná hrobka, protože není jasné, kdy byla postavena, a je vyrobena spíše z kamene než z obvyklých cihel.
Mouyedi - úžasný ledový dům/ledárna ve tvaru kužele ze 17. století. Kolem této ledovny je několik malých zahrad, které byly v zimě naplněny vodou. když voda zmrzla, byl led dopraven do ledovny k použití v létě.
Páteční mešita - impozantní historická památka ze 14. století, známá svým velkolepým portálem, mihrabem s mozaikou a kachličkovou výzdobou.
Ghal'e Dokhtar - historické sasanidské opevnění v kopcích na východ od Kermanu
Moshtri-ye-Moshtak Ali Shah - mauzoleum jednoho ze slavných Sufi z období dynastie Qajar s nádhernou štukaturou s modrou a bílou dlaždicovou střechou.
Bazar - Bazar Vakil je jedním z historických míst Kermanu. Je zde mnoho historických budov, některé ze 17. století. Architektura  bazaru je velkou atrakcí, naplněnou vůní orientálního koření.
Mahan -vzdálen 36 km na jihovýchod od Kermanu. Slavné působivé mauzoleum velkého sufijského derviše Shah-Nemat-ollah-e-Vali, který zemřel v roce 1431. Kdysi sloužilo jako letní rezidence prince dynastie Qajar -  typická perská zahrada s bazény směřujícími k velkému paláci. Svatyně Shah Nematollah Vali - inspirativní budova věnovaná památce básníka 15. století a Derviše. Zahrada Shahzadeh - letní sídlo princů dynastie Qajar z 19. století.
Citadela Rayan - impozantní středověké opevněné město. Citadela je historické místo nacházející se na jihozápadě města Rayen a je považováno za největší zemní stavbu provincie Kerman po citadele Bam, která byla zničena při zemětřesení před několika lety. Předpokládá se, že historie Rayen Citadel dosahuje až do období Sassanidů, ačkoliv to, co zůstalo, spíše odpovídá islámskému období. Rozkládá se na ploše 20 000 metrů čtverečních a zůstává symbolem starobylých obytných pevností. Stejně jako jiné pevnosti se skládá z veřejné čtvrti a aristokratické zóny. V citadele lze vidět základní sektoryí, jako je Zoor khaneh (tělocvična pro tradiční perský sport), mešita, bazar a stáje. Citadela je vyrobena z bláta s vnějšími stěnami silnými 3 m na základně 1 m nahoře, které podporují většinu 15 věží arkád. Přírodní a historické atrakce oblasti Rayen nejsou omezeny pouze na starobylé pevnosti. Rayen, který se nachází na úpatí pohoří Hezar a krásného vodopádu, má příznivé klima v provincii Kerman. Hora s výškou 4465 metrů je nejvyšší horou v provincii Kerman a dále v Íránu. Pěstuje se zde kmín, vyhlášený svou kavlitou, rostoucí divoce i v horách.

Kermán a jeho krásy i v okolí můžete poznat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Poznávací zájezdy:

Írán - památky podzimní Persie
Írán - památky jarní Persie

Články o místech ze stejné oblasti: Abyaneh, ÍránIsfahánKermánŠírázTeherán, Yazd