Abyaneh

Abyaneh je na svahu krásných hor usazená pohádková autentická íránská vesnice z dob íránských princezen a králů. A pro tuto vyjímečnost je zařazena na seznam UNESCO.  Leží ve výšce 2 235 m, obklopují ji hory, malebná údolí a sezónní řeky.

Přestože turismus a technika  dorazily i sem, žije se v Abyanehu i tak, jako před 1000 let, vesnice si do značné míry zachovala kulturu, jazyk, architekturu, kostýmy a tradiční rituály.

abyaneh

Abyaneh je bezpochyby jedním z nej míst, která  člověk v Íránu musí navštívit. Vesnice je známá i pro červenou barvu půdy, ze které jsou nepálené cihly a omítky domků, přilepených v kopci na sebe jako hnízda. Je jednou z mála (4)dochovaných  íránských historických vesnic.  Místní půda má vysoký podíl kysličníku železa, což jí dodává červější barvu a odlišuje tak od jiných historický vesnic.  Najdete v ní objekty  od období Sasánovské říše až po současnost.  Například jedinečný zoroastriský chrám ohně Herpak z doby Sasánovské říše, má tři patra a čtyři oblouky. Za prohlídku určitě stojí nejpůsobivější budova vesnice, mešita Jame. Byla postavena v jedenáctém století a má úžasné starobylé řezby a slavný mihrab z ořechového dřeva za Seldžucké říše. Kromě toho můžete navštívit hrad přímo na vrcholu vesnice.
Ne méně zajímavá je i kultura původních obyvatel. Staří lidé stále mluví jazykem, který býval kdysi jazykem Sasánské Persie a vytratil se jinde už před staletími. Pozoruhodný je i  způsob, jak se lidé oblékají. Ženy nosí velké bílé šátky zakrývající jejich ramena, s tištěnými nebo vyšívanými červenými květy. Nosí pestré šaty a speciální kalhoty. V zimě si přidávají sametovou vestu.  Muži  nosí také tradiční oblečení - černou vestu a široké kalhoty. Fotky s nimi vycházejí náramně.

Do stařičkého světa vesnice Abyaneh  můžete zavítat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Poznávací zájezdy:

Írán - památky podzimní Persie
Írán - památky jarní Persie

Články o místech ze stejné oblasti: Abyaneh, ÍránIsfahánKermánŠírázTeherán, Yazd