Teherán

Hlavní město Íránu Teherán s více než 9 000 000 obyvatel má tak impozantní panorama, že  mu ho mohou jiné metropole  jen tiše závidět.
Teherán dělí od 100 km vzdáleného Kaspického moře masív pohoří  Elborz s nejvyšší horou Íránu Damávand 5 609 m. A právě majestátný a vysoký Elborz vytváří Teheránu jedinečné fotogenické pozadí.
Samotný Teherán leží ve výšce 1 200 m a jeho obyvatelé mohou  lyžovat na sněhem stále pokryté hořeTochal 3 956 m. Tam je  z Teheránu vyveze 7,5 km dlouhá kabinová lanovka.
Paradoxně už na jižním okraji Teheránu začíná pouštní oblast a městem neprotéká žádná řeka. Množství smogu  je značné.
Na město se z výšky můžete podívat i z televizní  věže Borj-e Milad.  Je vysoká 435 m a má 12 pater. Dostavěna byla v roce 2008 a v té době byla 5. nejvyšší na světě. Takový íránský Seattle.
Írán leží v jedné z deseti nejaktivnějších seismických oblastí .Mírné záchvěvy  jsou v  Teheránu docela běžné a došlo v něm také k několika ničivým zemětřesením. Proto se jednu dobu zvažovalo přesunutí  hlavního města  jinam, ale nedošlo k tomu.
Přestože Teherán je hlavním městem říše s dávnou historií, samo nemá mnoho středověkých památek, protože vznikl poměrně nedávno. Z obyčejné vesnice z 1. tisíciletí se stalo hlavním městem Perské říše až ve druhé polovině 18. století.
Je centrem vzdělání v Íránu s 50 vysokými  školami. Nejstarší a největší je  University o Tehrans založena v roce 1934, nyní s 48 fakultami. V Teheránu má své sídlo také největší vojenská akademie v zemi a řada náboženských škol a akademií.
Symbolem města je mramorový památník Bordž-e Ázádí , který byl postaven v roce 1971 na oslavu 2500 let Perské říše. V památníku a městě samotném se nachází řada muzeí, výtvarných a kulturních center a palácových komplexů. Samozřejmostí jsou moderní zdravotnická střediska, hotely, restaurace, kina, knihovny nebo parky.

Teherán můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a turistické zájezdy:

Íránské hory i největší skvosty

Poznávací zájezdy:

Írán - památky podzimní Persie
Írán - památky jarní Persie

Články o místech ze stejné oblasti: Abyaneh, ÍránIsfahánKermánŠírázTeherán, Yazd