ÍRÁN

Írán - dávná Persie, je země, která dostala do vínku překrásnou přírodu, fascinující historii a kulturu, nádhernou poezii a skvostné malířské miniatury, ohromující hudbu a nesmírně srdečné a přátelské obyvatele.
Historii íránské architektury můžeme dohledat už v sedmém tisíciletí př.n.l. Íránci byli mezi prvními, kdo v architektuře použili matematiku, geometrii a astronomii. Pro Íránskou architekturu je typická velká strukturální i estetická rozmanitost, navazující na předchozí tradici a zkušeností. Hlavním motiv íránské architektury je její kosmický symbolismus, „kterým se člověk dostává do komunikace a účasti s mocnostmi nebe“.
Írán je tak bohatý na archeologická místa, ruiny a památky ze starověku, že je s jejích množstvím na seznamu UNESCO zařazen na sedmém místě.
Úředním jazykem je perština, hovoří jí většina obyvatel Íránu a minoritními jazyky této země jsou arménština, gruzínština, neoaramejština a arabština.
Většina populace jsou muslimové, 90 % Íránců se hlásí k šíitské větvi islámu, 8 % k sunnitské větvi. Malá dvě procenta zastupují stoupenci jiných náboženství jako zoroastrismus, Bahá´í mandejství, hinduismus, jazídismus, jarsánismus, judaismus a křesťanství. Íránská vláda oficiálně neuznává existenci nevěřících Íránců.
Většinu Íránu zaujímá rozsáhlá Íránská vysočina - náhorní plošina s průměrnou výškou 1 200 m. Pokrývají ji převážně rozsáhlé solné pouště, na východě je obklopena nižšími horami. Na severu podél Kaspického moře se táhne nejvyšší pohoří Elborz s několika vyhaslými i činnými sopkami, včetně nejvyšší hory Iránu Dámavand 5 671 m.  Na jihozápadě leží pohoří Zágros dosahující výšek přes 4 000 m. Na severovýchodě je plošina obklopena pohořím Kopet-Dag a na východě nižším Chorásán. Celá oblast je seismicky aktivní. Jediná větší nížina je na jihozápadě v povodí řek Kárún a Karche.
Podnebí Iránu je subtropické kontinentální, silně ovlivněné nadmořskou výškou. Existují velké rozdíly mezi horkým létem (40 – 50 °C) a chladnou zimou (až –20°C) i mezi dnem a nocí (rozdíl až 30°C). Celé území mívá nízké srážky. Větší bývají na západním pobřeží Kaspického moře (2000 mm).
Největší jezero, Urmijské, je slané a leží v íránském Ázerbájdžánu.

To vše stále láká do Íránu turisty za památkami a do hor, i běžné cestovatele, kteří chtějí poznat navíc život místních obyvatel. Opravdu je, čím se kochat.

Írán můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a turistické zájezdy:

Íránské hory i největší skvosty

Poznávací zájezdy:

Írán - památky podzimní Persie
Írán - památky jarní Persie

Články o místech ze stejné oblasti: Abyaneh, ÍránIsfahánKermánŠírázTeherán, Yazd