Himálaje

Nejvyšší horstvo světa - Himálaj - se nalézá na území pěti asijských zemí Pákistánu, Číny, Indie, Nepálu a Bhútánu.
Je dlouhé 2 500 km a dosahuje šířky 200 - 400 km. Nejvyšším vrcholem Himálaje i světa je Mount Everest 8 850 m. Výšku 8 000 m přesahuje na hlavním hřebeni dalších deset vrcholů, patřících mezi 14 nejvyšších vrcholů světa, sedmitisícovek je zde více než 300 a většina  vrcholů hlavního hřebene je vyšší než 6 000 m. Himálaj se zvedá od tropických oblastí na úpatí hor až do nejvyšších poloh s ledovci a trvalým sněhem. S měnící se nadmořskou výškou, půdou a podnebím se mění i rostlinstvo Himálají a jeho živočišní obyvatelé. Množství každoročních srážek se zvyšuje podél pohoří od západu na východ. Díky různorodosti podnebí, výšky, množství dešťů a druhů půdy žije v Himálaji mnoho různých rostlin a živočichů.
Tři nejdůležitější řeky Asie  Indus, Ganga-Brahmaputra, Jang-c’-ťiang pramení právě v Himálaji - v Tibetu a přirozeně pohoří rozdělují.
Stovky jezer Himálají jsou kapitola sama o sobě. Většina leží ve výškách do 5 000 m. Nejkrásnější bývají ta, která vznikají táním velehorského ledovce, který přechází ve sníh a ten se přímo rozpouští  do tyrkysových vod samotného jezera.
Složení obyvatel Himálají je stejně pestré a bohaté jako fauna a flóra. Jejich vírou je hinduismus, islám, buddhismus a buddhistický lámaismus. K hlavním etnickým skupinám patří: Ladakové (cca 150 000 příslušníků), Kašmírci (2 mil.), Thamang (900 000), Sunar (40 000), Rai (450 000), Newari (1 mil.), Limbu (320 000), Lecha (75 000), Bhútánci a Tibeťané.
My Češi jsme zvyklí používat z dřívějška název Himaláj, Himaláje. Jméno pohoří je dáno sanskrtskými slovy hima (sníh) a álaja (obydlí). Volně přeloženo Himálaj - Domov sněhu. Dlouhé A, které se píše ve slově álaja, převzala i čeština, a tak je v naší mateřštině skutečně spisovným tvarem pouze slovo Himálaj. Pokud tak chcete napsat toto vlastní jméno správně, použijte v něm první áčko dlouhé a druhé krátké

Krásu Himálají můžete obdivovat na zájezdech:

Motorkářské zájezdy:

Nepál - podhůří a NP na motocyklech
Nepál - podhůří a NP na motocyklech za dva týdny
Indie - Himálajem na motocyklu
Indie - Himálajem na motocyklu za dva týdny
Tajemný Bhútán - zemí hřmícího draka na motorce

Horolezecké a trekové zájezdy:

Bhútán - Snowman trek
Cho Oyu
Nepál - trek a výstup na Mera Peak 6461 m
Nepál - Dhaulágiri trek + možnost výstupu na Dhampus Peak
Everest trek přes tři pětitisícová sedla
Trek kolem Manaslu, Tsum Valley, volitelně Annapurny
Nepál - trek Mardi Himal + NP Chitwan
Poon Hill trek
Nepál zájezd, trek královstvím Mustang
Trek údolím Langtang s jógou a meditací
Vánoce a Silvestr na trecích v podhůří Nepálu

Články o místech ze stejné oblasti: BhaktapurBoudhanath, Himálaje, Káthmandú, Mera Peak, Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek

himalaje