Aconcagua
Aconcagua 6 962 m je nejvyšší hora celého amerického kontinentu, celé západní a jižní polokoule a také zřejmě nejvyšší trekingový vrchol světa.
Aconcagua se jazyce Inků se nazývala Anco-cahuac. Tento název v kečuánštině znamená Bílá stráž.
Aconcaguu poprvé jej zdolal zcela sám Švýcar Mathias Zurbriggen 14. ledna 1897. 13. února 1897 vystoupili na vrchol i Nicholas Lanti a Stuart Vines, členové téže expedice vedené anglickým alpinistou Edwardem FitzGeraldem.
Kdo má zkušenosti s výstupy a pobytem nad 5 000 m má šanci na vrchol také vystoupit. V žádném případě nelze výstup podceňovat. Obtížnost výstupu je dána klimatickými podmínkami a vysokou nadmořskou výškou. Udává se, že klimaticky odpovídá nižším osmitisícovkám v Himálaji. Velké nebezpečí představuje především silný studený vítr, dosahující někdy rychlosti přes 150 km/hod (pověstné "Viento Blanco"). Ve vrcholových částech výstupu nad 6 000 m je potřeba počítat s teplotou přes den cca -20°C, vítr téměř vždy cca 50 - 70 km/h pokud není silnější Viento Blanco, pak 150 km/h. Předpověď počasí zde.
Je možnost si zajistit akreditovaného horského vůdce, který vás povede a bude za vás odpovědný.
K nezbytnému vybavení patří cepín, mačky, teleskopické hůlky, kvalitní stan odolávající silnému větru, spací pytel, kvalitní pohorky (nejlépe duplexy), péřovka, návleky, rukavice horolezecké brýle, vařič, čelovka a odpovídají oblečení.
Výstup se uskutečňuje nejčastěji klasickou „nejjednodušší“ cestou údolím Horcones, případně Polskou cestou, nebo náročnými horolezeckými cestami v Jižní stěně.
Níže je možný itinerář výstupu při dobrém počasí a pokud jste již aklimatizováni.
1. den: Z Mendozy autobusem nebo autem do Puente del Inca 2 720 m. Pěšky na tábořiště Confluenca 3 410 m, 2 - 4 hod.
2. den: Cesta do Plaza de Mulas 4 300 m, 6 – 10 h.
3. den: Den volna v Plaza de Mulas. Povinná je lékařská prohlídka, možnost internetu, předpovědi počasí, potravin,…
4. den: Z Plaza de Mulas cesta stoupá cesta strmě svahem směrem na sever. Většinou vystupuje za 5 - 8 hod do výšky 5 365 - tábora Nido des Condores. Zde je poslední možnost zásobit se vodou z malého jezírka.
5. den: Z tábora Nido des Condores vede cesta východním směrem a dále jižně na hřeben ke třem chatám - Camp Berlin, 5 950 m. asi 3 - 5 hod.
6. den: Odtud vede cesta po hřebeni, pokračuje vzhůru až k bývalé chatě Refugio Independencia 6 546 m (dříve nejvýše položená chata na světě, nyní v ruinách). Dále po stoupání nahoru cesta křižuje hřeben Cresta del Viento a pokračuje do horní části, zvané Canaleta - nejobtížnější část celého výstupu (400 metrový docela příkrý svah). Canaleta vede na hřeben Cresta del Guanaco, který spojuje jižní a severní vrchol Aconcaguy. Na vrcholu se nachází kříž. Sestup zpět do Camp Berlin.
7. den: Sestup do Plaza de Mulas.
8. den: Sestup do Puente del Inca.
Na vrchol Aconcaguy se můžete vydat s trekovým a horolezeckým zájezdem CK Rajbas:
Články o místech ze stejné nebo blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Fitz Roy, Mercedario, Ohňová země, Patagonie, Perito Moreno, Torres del Paine