Elbrus - neaktivní vulkán s z dálky viditelnými západním 5 642 m a východním 5621 m vrcholy,  je nejvyšší horou Kavkazu, Ruska a podle některých názorů i Evropy. Hledisek politických a geografických je celá řada.  Každopádně je Elbrus nejvyšší horou od Afgánistánu na západ. Dle řecké mytologie byl k Elbrusu přikován Prométheus Diem, kterého později osvobodil Héraklés.

Svahy Elbrusu jsou pokryté ledovci o celkové ploše 138 km². Sněžná čára je na Elbrusu ve výšce 3 700 až 4 000 m n. m. Poprvé jej zdolal  Kilar Chačirov 22. července 1829. Dne 21.8.1942 dosáhla vrcholu německá armáda. Když se to dozvěděl Hitler, zuřil celé hodiny.  

Výstup na Elbrus není technicky obtížný, ale nelze jej podceňovat. Nezbytná je aklimatizace a kvalitní vybavení (mačky, cepín, oblečení do mrazu kolem -15°C), jenž je také možno pronajmout v místních půjčovnách.

 

            

 

Na vrchol vede několik cest. Naprostá většina vysokohorských turistů využívá k výstupu lanovku. Pokud jste dobře aklimatizováni a nemáte smůlu na počasí lze výstup zvládnout za dva dny.

1. den výstupu  – lanovkou Azau až do nadmořské výšky 3500 m, do stanice Mir, následuje pozvolný výstup na Prijut 11, kde se spí ve stanech nebo v bivakovacích boudách.

2. den výstupu  – vyrazit brzy ráno kolem 4 hod . Výstup po Pastuchovy kameny 4800 m je přímý, následuje traverz do sedla 5300 m mezi vrcholy Elbrusu. Ze sedla můžete zvolit výstup na snazší, bližší Východní vrchol 5 620m a nebo na náročnější strmější Západní vrchol 5642 m. Nejzdatnější turisté zvládnou oba vrcholy najednou. To uskuteční ale jen 20% z těch, kteří to plánují. Výstup na vrchol trvá asi 6 hod a sestup na Prijut 11 asi 3 - 4 hod. Většinou se stihne ještě po odpočinku sestoupit k lanovce a sjet dolů.

Cesta na vrchol není technicky náročná, je zřejmá – vyšlapaná z předchozích dní a někde vyznačena tyčemi. Největší překážkou je nadmořská výška, zima a vítr.

Na Elbrus se můžete vydat s trekkingovým zájezdem CK Rajbas:

Kavkaz  - oblast Bezengské stěny a Elbrus
nebo na skialpech - Kavkaz - Elbrus na skialpech

CK Rajbas pořádá zájezdy na Kavkaz již od roku 1998. 

Články o místech ze stejné oblasti: Bezengská stěna, ElbrusChevsuretie, KavkazTušetie     

Rozhodnete-li se vyrazit na Elbrus, držíme palce a přejeme hodně štěstí.