Mount Everest 8 848 m

Asie, Himaláje, hranice Nepálu a Tibetu - zde se nachází nejvyšší hora světa Mount Everest s vrcholem ve výšce 8 848m. Místní obyvatelé svoji posvátnou horu odedávna nazývají v Nepálu Sagarmátha „Tvář nebes“, v Tibetu Čomolungma „Matka světa“.  Everest se nachází  v těsné blízkosti dalších tři osmitisícovek – Makalu, Lhotse a Čho Oju.

Poprvé v roce 1852 byl zeměměřiči  v Indii tehdy nazývaný bod Peak XV určen jako nejvyšší bod světa pomocí  trigonometrický  výpočtů.
O čtyři roky později v roce 1856 byla hora Peak XV přejmenována na Mount Everest, jako projev úcty Georgi Everestovibritskému zeměměřiči, geografovi, vynálezci  teodolitu a průzkumníkovi  Indie v letech 1830 až 1843. Říká se tak, že Mount Everest se jmenuje po člověku, který na něj nikdy nevylezl, ale ani jej na vlastní oči nespatřil.
O 100 let později   Indové provedli  další přesnější měření a došli k údaji, blížícímu se k dnes uznávané výšce  Everestu 8848 m.

Zdolávání nejvyšší hory světa započalo ještě před určením přesné výšky  expedicemi , zpočátku neúspěšnými, které měli různá prvenství.
1893 - Britové - 1.expedice na Mount Everest
1924 - Britové - Georg Mallory a Andrev Irwin. Tělo Malloryho bylo nalezeno v roce 1999 necelých 600 m pod     vrcholem Everestu. Bohužel není jasné, zda vrcholu dosáhli nebo ne. Ale i mezi skeptiky panuje názor, že k tragédii došlo na zpáteční cestě.

Nová cesta na Everest se uvolnila v roce 1950 tím, že Nepál  povolil vstup  cizinců na své území.
Krátce na to 29. května 1953 situaci využili a jako první vrcholu Mount Everestu stanuli Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay.
1975 - Japonka Džunko Tabei  - první žena na Everestu
1978 - Reinhold Messner  a Peter Habeler - první výstup bez kyslíku
1980 - Messner první kompletní sólovýstup opět bez kyslíku
1984  - Zoltán Demján a Jozef Psotka  - bez použití kyslíku - první českoslovenští horolezci (Slováci). Jozef Psotka však při sestupu z Jižního sedla zahynul.
1991 - Leopold Sulovský - první Čech společně s Italem Battistou Bonalim
1999 - Renata Chlumská -první Češka (i Švédka, žijící ve Švédsku)

Téma historie a zdolávání Everestu, pobytu v "zóně smrti", jednoduchá dostupnost pro ty, co mají peníze (ne vždy fyzičku), přeplněnosti trasy, likvidace odpadků po nich, je námětem mnoha článků, dokumentů,  knih, filmů. Např.:
Nejdivočejší sen
https://www.csfd.cz/film/281503-nejdivocejsi-sen/prehled/

Everest
https://www.csfd.cz/film/343109-everest/prehled/

Zázrak na Everestu
https://www.csfd.cz/film/486765-zazrak-na-everestu/prehled/

The Climbers: Cesta na vrchol Everestu s Jackie Chanem
https://nafilmu.cz/2019/10/the-climbers-cesta-na-vrchol-everestu-s-jackie-chanem/

Ve stínu bohyně matky země
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1107581983-ve-stinu-bohyne-matky-zeme/403235100211001/

Everest – Juzek Psotka
https://www.csfd.cz/film/267305-everest-juzek-psotka/prehled/

Okno do nebe
https://www.csfd.cz/film/293911-okno-do-nebe/prehled/

K Everestu, spíše  k Čomolungma se váže jeden krásný příběh. V dávných dobách byl  na území Himaláje oceán s obrovskými lesy na pobřeží , rájem pro nejrůznější ptactvo a zvířata. Když vyšel jednoho dne z moře velikánský pětihlavý démon, vyděsil všechny zvířata. Přemohlo jej ale pět víl stvořených z mraků. Vděční obyvatelé zvířecí říše víly poprosili, aby u nich zůstaly. Ty souhlasily proměnily se v pět himálajských hor a jednou z nich je Čomolungma.

V blízkosti Mount Everestu můžete putovat na trekovém zájezdu:

Everest trek přes tři pětitisícová sedla

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

 

nepal info everest Edmund Hillary Tenzing Norgay 2951953

 

nepal info everest 1

 

nepal info everest 2 nazvy