Nepál - Swayambunath - Svajambhúnáth

Pro buddhisty je to pravděpodobně nejposvátnější poutní místo. Pro Tibeťany a následovníky tibetského buddhismu tak důležité není.
Stúpa Swayambu je považována za nejstarší stúpu na území Nepálu.

Komlex se nachází na kopci v těsné blízkosti Káthmandú.
Pro přítomnost věčně přítomných posvátných opic se mu také přezdívá "Opičí chrám".

Součástí komplexu Svajambhúnáth  jsou stúpa, různé svatyně a chrámy, z nichž některé sahají do období vlády Licchavi (dynastie vládnoucí od 1. až 2. století n. l. do roku 877). Tibetský klášter, muzeum a knihovna jsou novější. Najdete zde i obchůdky, restaurace, hostely.

Přístup je možný pěšky po dlouhém schodišti vedoucím přímo k hlavní platformě chrámu a nebo autem po silnici.

Svajambhúnáth patří mezi nejstarší náboženská místa v Nepálu. Podle Gopālarājavaṃśāvalī byl komplex založen asi na začátku 5. století nl. Existují i údaje, že už ve 3.století zde byl postaven chrám císařem Ashoka, který byl později zbořen.
Komplex za svého trvání zažil několik katastrof a prošel několika rekonstrukcemi.
Nejčerstvější jsou tyto tři.
V roce 2010 byla stupa kompletně zrekonstruována, kopule byla pozlacena 20 kg zlata.
V roce 2011 zde byl během náhlé bouřky poškozen úderem blesku chrám Pratapur.
V roce 2015 byl komplex Swayambunath poškozen při zemětřesení v Nepálu.

Stúpa, plná symbolismu všude a artefaktů uvnitř, se skládá z kupole na základně, nad níž je kubická struktura s namalovanýma očima Buddhy, dívajícíma se do čtyř světových stran. Nad každou z nich se nachází pětiúhelníkový toran se sochami. Na ně navazuje gajur s 13 stupni, mezi kterými je malý prostor.
Obrovská kupole na základně představuje celý svět. Když se člověk probere (představovaný očima moudrosti a soucitu) z pout světa, dosáhne stavu osvícení.
Namalované Buddhovy oči a obočí představují moudrost a soucit, mezi nimi je jako nos zobrazen symbol ?, což je nepálská číslice 1. To znamení symbolizuje jednotu všech věcí, které existují na světě, stejně  jedinou cestu k osvícení prostřednictvím učení Buddhy. Nad každým párem očí je další oko, třetí oko.
Třináct vrcholů na vrcholu symbolizuje, že vnímající bytosti musí projít třinácti etapami duchovních realizací, aby dosáhly osvícení nebo Buddhovství.

Svajambhúnáth můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Nepál - podhůří a NP na motocyklech

a na trekovém a horolezeckém zájezdu:

Everest trek přes tři pětitisícová sedla
Trek kolem Manaslu, Tsum Valley, volitelně Annapurny
Nepál - Dhaulágiri trek + možnost výstupu na Dhampus Peak
Vánoce a Silvestr na trecích v podhůří Nepálu
Nepál - trek a výstup na Mera Peak 6461 m

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

nepal info swayambunath svajambhnth