Mera Peak

V Nepálu, v Himalájích, v těsné blízkosti pěti nejvyšších osmitisícovek světa jako je Everest 8 848m, Lhotse 8 382, Makalu 8 485, Kangchenjunga 8 586 m, Cho Oyu 8 188 se nalézá trekkingový vrchol Mera Peak 6 452 m. Členěn je na tři hlavní  vrcholy Mera North 6 476 m , Mera Central 6 461 m a Mera South 6 065 m.

Na samotný vrchol vede několik cest, ze severu po ledovci, technicky náročnější  jsou cesty jižní a západní stranou. Nejdůležitější pro zdolání této hory správná aklimatizace.  Teprve v  50.letech 20.století začaly první pokusy o zdolání zkušenými lezci  - Edmund Hillary, Tenzing Norgay, Eric Shipton a George Lowe...
Mera Central  v roce 1953 zdolal Col. Jimmy Roberts a Sen Tenzing
Mera North v roce 1975 vylezli Francouzi Marcel Jolly, G. Baus a L. Honills.

Z jihozápadu v roce 1986 vystoupali  Mal Duff a Ian Tattersall.

Vrcholu Mera Peak lze dosáhnout netradičním trekem z nepálského podhůří - subtropického pásma z nadmořské výšky 400 m, šťavnatou zelení mezi rododendrony, banánovníky, kolem rýžových políček, s řekami s visutými mosty a vodopády, vesničkami, kde si život obyvatel zachoval původní ráz.

Z míst s kláštery a chrámy z dávných dob, se můžete kochat i vy výhledy na krajinu, kterou jste vystoupali  i na všudepřítomné obklopující  himalájské velikány. Do pásma věčného ledu a sněhu se dojde přes sedla po 14 dnech. Aklimatizace probíhá postupně a každý má šanci ji takto zvládnout a dojít do základního tábora v 5000m. V high campu Mera Peak ve výšce 5800 m se přespí ve stanu a druhý den se vystoupí k cíli treku - na samotný vrchol Mera Peak (6461 m).

Mera Peak můžete navštívit na trekovém zájezdu: 

Nepál - trek a výstup na Mera Peak 6461 m

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

nepal mera peak 1

nepal mera peak 2