Tsum Valley

V Nepálu v těsné blízkosti hranic s Čínou a věhlasných osmitisícovek Annapurna 8 091 m, Dhaulágirí 8 167 m, Manaslu 8 163 m,  leží málo známé údolí Tsum Valley, patří k nejodlehlejším údolím na světě.

Přístup cizincům byl umožněn  teprve v roce 2008.

Tsum Valley je posvátné himálajské buddhistické poutní údolí .  Slovo TSUM  znamená ŽIVÉ na rozdíl od majestátního pozadí  sedmitisícovek Ganesh Himal 7422 m, Sringi Himal 7187 a dalších horských  velikánů.

Toto klidné himálajské údolí je bohaté na přírodní krásy, dávné umění, kulturu a náboženství. Místní lidé jsou většinou tibetského původu a mluví jedinečným dialektem. Trekkingové stezky Tsum Valley jsou poseté uměleckými  čorteny a lemovány Mani zídkami, vyrobenými z tisíců kamenných desek s vyřezávanými kresbami božstev a vyrytými modlitbami. Slavný Kyimu Lung, poutní okruh v centrální Trans-Himaláji, je znám svým střediskem učení a meditace. Tento okruh prochází i údolím Tsum, které má dlouhou historii buddhismu. Věří se, že Milarepa meditoval  v jeskyních těchto hor. Dodnes jsou viditelné  dávné pozůstatky království Tsum. Díky své odlehlosti a nepřístupnosti bylo toto posvátné údolí a jeho obyvatelé po staletí míjeni vývojem hlavního proudu. Výsledkem je, že jedinečná kultura tohoto údolí zůstala nedotčena.

Údolí Tsum je jedinečně bohaté na divokou zvěř, zejména himálajské Thar a modré ovce, které bývají ve stádech 50 až 200 kusů.  Údolí Tsum se může pochlubit i některými  jedinečnými a historickými kláštery s úžasným umístěním v krajině - Rachen Gompa a Mu Gompa, které leží na pěkné náhorní plošině uhnízděné v klíně údolí a Gompa Lungdang, která se nachází na úpatí kuželovitého kopce proti hlavnímu svahu Ganesh Himal.
Místní obyvatelé jsou většinou tibetského původu a mluví svým dialektem. Dokonce i v současnosti některé rodiny praktikují polyandrii (nebo ženy mají více než jednoho manžela najednou). Bylo zjištěno, že tyto rodiny jsou dobře spravovány a bohatší než jiné rodiny. Je vidět dlouhá historie buddhismu. Má se za to, že v tomto regionu existuje příznivé prostředí pro šťastné události. Lidé v Tsum mají silnou víru v buddhismus. Modlí se k Buddhovi, Guru Rinpočhe (Padmasambhava) a některým bodhisattvům.  Umísťují modlitební praporky, staví nebo doplňují  Mani zídky, v klášterech pálí máslové lampy a věří v reinkarnaci lámy. Lidé z údolí Tsum praktikují četné rituály a pořádají  po celý rok festivaly  s tanci v maskách a zachovávají staleté praktiky.

Loshar - LO znamená ROK  a SHAR znamená NOVÉ, tibetské slovo znamená Šťastný Loshar (tibetský Nový rok) slaví se podle tibetského lunárního kalendáře, s použitím velké množství kadidla, aby uklidnilo místní duchy, božstva a ochránce. Tsumbas z dolního údolí Tsum slaví Loshar dříve než lidé z horního Tsumu.

Dhachyang (Festival koní) - druhý nejdůležitější festival v tomto regionu.  Věnuje se blahu lidí a je oslavován nejdříve muži,  kteří pořádají dostihy a nechávají ženy, aby se večer připojily k tanci a zpěvu.

Happy Saka Dawa - den úplňku Saka Dawa připomíná narození, osvícení a Parinirvanu Pána Buddhy - ctnostné akce provedené v tento den se stokrát milionkrát násobí. Rituály se provádějí v místních klášterech a oddaní se během této doby postí.

Faning - v polovině srpna si tento festival s výživnou a báječnou oslavou připomíná dosažení vnitřní energie z jakéhokoli jídla, včetně vody.

Jedinečnost Tsum Valley:

 - skvělé výhledy na Ganesh Himal 7 422 m, Sringi Himal 7 187m, Boudha Himal, Himalchuli
 - fantasticky  skrytá země, kde v jeskyních meditovali  Guru Rinpočhe a Milarepa
 - fascinující oblast geograficky i kulturně, udržující své původní tibetské zvyklosti (tradiční oblečení, řeč, domy, kláštery, malebné vesničky)

 Tsum Valley můžete navštívit na trekovém zájezdu:

Trek kolem Manaslu, Tsum Valley, volitelně Annapurny

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

nepal info tsum valley