Architektonická vzácnost Sacsayhuaman leží  v Peru v nadmořské výšce 3 701 m v  těsné blízkosti hlavního města Inků - Cuzco, 250 m nad ním. Sacsayhuaman je jedním z míst, které při návštěvě Peru, silně zapůsobí na  každého návštěvníka.

Z původní velikosti komplexu Sacsayhuaman se dochovalo asi jen 20%. Přesto i to, co můžeme spatřit, má sílu nás ohromit a fascinovat i v dnešní době. Pevnost na kopci chránící celý prostor uvnitř (s náboženskými, rituálními účely, obrovským shromaždištěm, vodojemem)  je obklopena třemi nad sebou terasovitě postavenými hradbami, z nichž každá je dlouhá přes 365 metrů.

Co návštěvníky odjakživa na tomto místě fascinuje je velikost, váha kamenů, které byly ke stavbě použity a preciznost, s jakou jsou na sebe navázány bez jakéhokoliv pojiva a mohly tak odolávat zemětřesením. Spoje jsou prý tak těsné, že mezi nimi neprojde ani žiletka. Největší z kvádrů má rozměry 5 x 5 x 4 m.

Půdorys Cuzca byl stavěn ve tvaru zvířete pumy a právě Sacsayhuamán je její hlavou a vyceněné zuby  znázorňuje gigantická trojitá hradba. Uvádí se, že původně zde v  letech 900 -1100 žila kultura Killike, která dala komplexu  základ.

Španělé, když v 16. stoleti poprvé uviděli Sacsayhuaman, věřili, že je to dílo ďábla, protože neznali techniky, jakými by se dala taková stavba vytvořit. Neznáme je ani my dnes. Ze strachu z ďábla potom obří stavbu začali rozebírat a také z praktických důvodů a používat jednotlivé kamenné bloky a kameny na stavbu kostelů a jiných budov.

Sacsayhuaman byl pradávným duchovním centrem Cuzca. Nachází se zde chrám Slunce, který je považován za nejdůležitější sakrální stavbu celé incké říše a nejposvátnější místo Sacsayhuamanu. 

 

Sacsayhuaman můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Peru, Chile, Bolívie na motorce
Peru - to nejlepší na motorce
Peru offroad

na horolezeckém, trekovém a poznávacím zájezdu:

Bolívijské šestitisícovky a Salkantay trek na Machu Picchu
Prázdninové poznávací Peru
Památky, treky a vysoké hory jižního Peru
To nejlepší z letního Peru

 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.

 

peru sacsayhuaman1

 

peru sacsayhuaman2

 

peru sacsayhuaman3