Plovoucí ostrovy Uros Islas na jezeře Titicaca v blízkosti Puna jsou velkou atrakcí pro každého návštěvníka Peru.
Plovoucí ostrovy, kterých je v současnosti asi 120, jsou výjimečným prvkem inženýrství. Zvláště proto, jak dlouho trvá jejich vytvoření. Obyvatelé sbírají rákosí totora, které roste kolem jezera všude. Spojují jejich husté kořeny dohromady, aby vytvořily robustní vrstvu. Vzhledem k tomu, že základna každého ostrova je tlustá až 2 metry, vyžaduje to značný čas a úsilí. Aby ostrovy stály na místě, jsou ukotveny k jezernímu dnu pomocí dlouhých ostrých tyčí a množství lan.
V průběhu času začne rákosí hnít a nakonec se rozpadá, což je problém, který lidé zhoršují. Turisté si to nemusí uvědomit, ale jejich přítomností vzniká pro místní obyvatele značné množství práce navíc. Na rušnějších ostrovech musí být rákosí vyměňováno každé tři měsíce. Pokud bude ostrov dobře udržován, lze očekávat, že vydrží 30 let.
Uru, Uros jsou původní obyvatelé Peru a Bolívie (indigenous), žijící zde odjakživa, v době dříve než Kolumbus dosáhl břehů Ameriky, přibližně už před 3 700 lety.  Považují se za ty, komu patří jezero a jeho voda. Říkávají, že mají černou krev, protože necítí zimu.
Záměr obyvatel ostrovů byl původně obranný. V případě nebezpečí se mohly plovoucí ostrovy přesunout. Největší z ostrovů má pozorovatelnu/věž, ale podobně i některé menší ostrovy.
I když se to není na první pohled patrné, Uro použivají moderní technologie jako solární panely, aby měli energii pro TV, mobily.
Přestože je turismus jejich největším zdrojem příjmu, musí stále používat spoustu tradičních loveckých/sběračských technik, aby přežili. Například bílá spodní část tráv, ze kterých jsou ostrovy, je ve skutečnosti jedlá a poskytuje výživu i léčivé účinky, jako je úleva od bolesti. Loví ryby, chovají  ochočené Ibisy pro vajíčka a někde i dobytek.
Děti chodí na ostrovech do křesťany vedené školy, starší navštěvují školy nebo univerzity na pevnině.
Po přistání turistů na ostrově je místní obyvatelé vřele vítají, provádějí po ostrově a  vysvětlují některé prvky z jejich historie a tradic. Během prohlídky si mohou návštěvníci vyzkoušet tradiční oděvy, zakoupit rukodělné výrobky nebo se projet na člunu z totora. Během prohlídky se místní snaží prodat své místní výrobky, v podstatě spoléhají na to, že díky tomu přežijí. Paradoxně právě to, že tam turisté jsou, způsobuje rozpad jejich domovů a vede k potřebě značné části opravných prací. Jejich zboží je velmi dobré, takže nákupem si uděláte radost a jim pomůžete.
 
Ostrovy Islas Uros můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:
 
 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.