V jihovýchodním Peru, na náhorní plošině Altiplano, na pobřeží jezera Titicaca je rozloženo ve výšce 3 830m město Puno s více než 140 000 obyvateli, obklopeno okolními kopci, horami,.

Nejvyšší teploty bývají v říjnu 4,3-16,8°C, nejnižší v červenci -1,3 - 14,1°C.

Na kopci Huajsapata Hill nad městem stojí socha Manco Capac.  Je odtud úžasný výhled dolů na svažující se terén zahuštěný domy města až k jezeru Titicaca.

Dechberoucí výhled na město s jezerem je i z Kuntur Wasi viewpoint (velká kovová socha kondora), ke kterému vystoupáte po 700 schodech.

Z koloniálních památek z doby založení Puna (1668) vás určitě zaujme katedrála ve stylu španělského baroka s andskými prvky, které dávají stavbě jedinečný charakter.

Pro folklór Puna jsou typické hudba, tanec, festivaly, oslavy. Bývá také nazýváno hlavním městem folklóru v Peru. Sedíte-li v patře nějaké restaurace, můžete krásně sledovat nekonečný průvod stále se měnících skupin průvodu. Některé jdou v typických krojích, některé v uniformách, některé ve sportovním. Všichni se radují, tancují, zpívají a hrají. Pobaveni užasnete s úsměvem na tváři.

Oblíbená je i stará tradice v Punu - závody na Dračích lodích.

V Punu můžete nakoupit krásné místní textilní i jiné rukodělné výrobky z vlny ovcí, lam, které jsou pro tuto oblast typické. Stejně jako Panovy flétny - siku nebo keramika.

Puno je také často zastávkou před výlety na na ostrovy Titicaca. Dodnes obyvatelé 41 plovoucích ostrovů své ostrovy ručně vyrábějí.