Kaňon Colca

Jihoamerická řeka Colca pramení vysoko v Andách. Erozí vytvořila jeden z nejhlubších kaňonů světa , který svými  scenériemi  okouzlí každého. Délka je více než 100 km, v některých místech dosahuje  hloubky 3 200 m. Řeka z výšek postupně klesá k Tichému oceánu a během svého toku postupně mění i své jméno na Majes, potom Camana . V úseku, kde řeka protéká mezi  malými horskými vesničkami Chivay (3 635m) a Cabanaconde (3 270m) - nese nejkrásnější  a nejhlubší oblast  kaňonu své jméno podle řeky - kaňon Colca.

Hloubky stěn kaňonu jsou u Chivay několik desítek m, o 60 km dále v Cabanaconde už přes 1 000m.

Bývá-li porovnáván s  Grand Canyon v USA, uvádí se, že je 2x hlubší. Na rozdíl od většiny míst Grand Canyonu,  jsou části kaňonu Colca obývatelné a předkolumbovská  terasovitá políčka  stále podporují zemědělství a život lidí.

Řeka a údolí byly dobře známé Inkům i jejich předchůdcům.  Španělé zbudovali  malé osady  podél údolí, nepochybně plánovali použít údolí Rio Colca jako cestu do Cuzca a dalších andských lokalit. Cestou stavěly kostely, zejména kostely v Coporaque, ale z nějakého důvodu se města nikdy nerozrostla a cesta zmizela z vnější paměti.

 Teprve v roce 1930 byl kaňon Colca americkou zeměpisnou společností znovuobjeven a byla mu dávána spousta názvů: Ztracené údolí Inků, Údolí divů, Údolí ohně a Území kondorů. Bylo dokonce nazýváno jedním ze sedmi přírodních divů světa.

V 80.letech otevřely silnice přístup světu do údolí. Jednou z atrakcí pro návštěvníky je nahlédnutí do způsobu života, který byl po staletí izolován.

Když se řekne Colca, většině lidí naskočí jako další slovo kondor. Pozorování těchto predátorů v kaňonu Colca na vlastní oči je dechberoucí  a neopakovatelný zážitek. Kondor andský je největší pták na světě s rozpětím křídel  3,3 m, dožívají se i 70 let. Je národní symbolem nejen Peru, ale i  Argentiny, Bolívie, Chile, Kolumbie, hraje důležitou roli v místní mytologii a folkloru.

V kaňonu Colca si můžete užít mnoho aktivit jako trekking, turistika - jen si vybrat úsek pro kochání odpovídající fyzičce rafting v bělostné vodě,  bikeři najdou drsné traily,  termály,  jízda na koni.

 
 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.

 

  peru colca 1

 

peru colca 2