Paracas

V půli cesty mezi Limou a Nazcou leží pouštní poloostrov Paracas.

Je 25 km dlouhý a 12,5 km široký. S pevninou ho pojí  úzká šíje s jedinou přístupovou silnicí.

 Jeho území pokrývá písečná poušť, pobřeží je tvořeno vysokými strmými útesy i s krásnými plážemi.

Tichý oceán vymodeloval do jeho pobřeží pohádkové tvary, Humboldtův proud přináší neustále živiny. To vše vytváří velmi příznivé přírodní podmínky pro jedinečnou koncentraci vodních živočichů a ptactva - pelikáni,Humboldtovi  tučňáci, kormoráni, červení plameňáci, velryby, delfíni, lachtani, lvouni, želvy.... 250 druhů mořských řas, 19 druhů savců, 216 druhů ptáků.

Ne nadarmo bývá jeho území spolu s ostrovy Islas Balestas nazýváno Malé Galapágy, Peruánské Galapágy, Galapágy pro chudé. Rezervace Paracas je pro svoji unikátnost zapsána na seznamu Unesco.

Dalším zajímavostí  poloostrova je  El Candelabro - obrazec ve tvaru svícnu vyrytý v zemi metodou používanou tvůrci obrazců v Nazce. Nejdelší střední část obrazce měří více než 180 metrů. Podobných, méně známých, geoglyfů je v této oblasti spousta, některé byly objeveny teprve drony v roce 2018.

Na území poloostrova žila v době 800-100 př.n.l  tzv. paracaská kultura. Díky suchu v této oblasti se zachovaly nálezy pozůstatků paracaské kultury  ve vynikajícím stavu. Charakteristické jsou překvapivě protáhlé lebky,  zvláštní pohřbívání a mumifikování v nádherných barevných tkaných textiliích. Studium těl odhalilo množství vážných zranění, které tehdejší medicína dokázala vyléčit. keramika byla také na vysoké úrovni. Vše je možné si prohlédnout v muzeu  Juan Navarro Museum.

Poloostrov Paracas můžete navštívit na trekovém a poznávacím zájezdu:
 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.

 

peru paracas priroda

 peru paracas el candelabre

 peru paracas culture