Klášter Santa Catalina - Arequipa

Cokoliv si přečtete o kouzelném klášteru Santa Catalina, jakékoliv fotky uvidíte, vám pomůže získat si o něm představu. Ale až budete skutečně stát mezi barevnými zdmi kláštera, budete mít pocit, který žádná informace nenahradí. Je možné, že se stane další z místních zázraků a zbavíte se své nemoci nebo jiného problému.

Místokrál  Peru Francisco Toledo (1515-1584)byl během své návštěvy Arequipy informován radou kanonů o jejich přání založit ženský klášter. Potřebné licence pro založení kláštera jim Toledo udělil.

Doña María de Guzmán, vdova po Diego Hernández de Mendoza - krásná, bohatá, mladá žena, která nikdy neměla děti - se rozhodla uchýlit se před světem do konventu, který byl stále ve výstavbě, a rozdat všechny své pozemské věci.

10. září 1579 byla podepsána smlouva a dohoda o založení „Kláštera soukromých jeptišek Řádu svaté Kateřiny Sieny“. Byly mu postoupeny čtyři pozemky městské půdy a Doña María de Guzmán byla jmenována jeho „první obyvatelkou a představenou“.  V neděli 2. října 1580 se ve městě konala velká mše a Doña María, uznána i jako zakladatelka.

Mezi ženy, které vstoupily do kláštera jako jeptišky, patřily ženy smíšené rasy, evropského původu a dokonce i dcery místních curacasů nebo náčelníků. Teprve v roce 1964 se připojily první španělské jeptišky. Zmiňuje se, že i chudé jeptišky a dámy z vysoké společnosti Arequipy, které - aniž by plně věnovaly svůj život náboženství - přišly do kláštera na čas, aby si procvičily své ctnosti.

V roce 1582 zasáhlo Arequipu velké zemětřesení, které vážně poškodilo budovu kláštera. Přesto klášter zůstal stát. Událost však znamenala začátek období útrap, kdy byly samotné jeptišky nuceny opravit své vlastní pokoje. Kvůli nedostatku peněz nemohla být kaple opravena a tak se Nejsvětější svátost změnila v trosky. Další velké v roce 1960 zemětřesení zničilo několiv budov a jeptišky musely stavět náhradní místo k ubytování. Na rekonstrukci zničeného tehdy přispěla organizace World Monuments Fund.  Nyní se těší pozornosti návštěvníků. V klášteře může pobývat nejvíce 450 osob, z toho 1/3 jeptišek.

 

Klášter Santa Catalina ve městě Arequipa můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:
Peru - to nejlepší na motorce
Peru offroad

 

na trekovém a poznávacím zájezdu:

Prázdninové poznávací Peru
Památky, treky a vysoké hory jižního Peru
To nejlepší z letního Peru

 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.

peru santa catalina 1

 

peru santa catalina 2