Pisco

Pisco  a pisco. Jedno slovo dva významy. Ti, co milují alkohol, znají pisco jako speciální brandy po staletí vyráběné místními z hroznů a dovážené do velkých dálek.
Pisco - město leží na břehu Tichého oceánu, založeno 1640, hlavní město Peru do doby, než se jím stala Lima.
V jazyce dávných domorodců Quechua znamená pisco - pták.
Počet obyvatel je 109 965, rozloha 3 978,2 km², průměrná nadmořská výška 17 m.
Velmi horké a suché počasí s minimálními ročními srážkami dává městu pouštní klima. Průměrná teplota v lednu 27°C, v červenci 20 °C. Celoroční průměrné srážky pouhých 1,5 mm.
Zemětřesení zasáhlo město několikrát. Velmi silné bylo v roce 2007, kdy dosáhlo síly 8 stupňů Richterovy stupnice a zničilo s následnými vlnami tsunami 80% města. Město se vzpamatovalo a žije dále svým vše znovu obnovujícím životem, kdy na náměstí, trzích koupíte oblíbené tejas - malé dobroty ze sušeného ovoce a pekanových ořechů.
Do Pisca zavítají většinou turisté, kteří navštíví blízkou rezervaci Paracas National Reserve a ostrovy Islas Ballestas. Jsou velmi známé pro velkou koncentrací vodních živočichů a ptáků - pelikáni, tučňáci, kormoráni, velryby, delfíni, lachtani, lvouni, želvy....
Dalším lákadlem v blízkosti Pisca je známý El Candelabro - obrazec ve tvaru svícnu vyrytý v zemi metodou používanou tvůrci obrazců v Nazce. Rozměry jsou ohromující. Nejdelší střední část obrazce měří více než 180 metrů. Podobných, méně známých, geoglyfů je v této oblasti spousta, některé byly objeveny teprve drony v roce 2018.
Známá je i paracaská kultura (800-100 př.n.l) protáhlých lebek se zvláštním pohřbíváním a mumifikováním v nádherných barevných tkaných textiliích, které se díky suchu dochovaly ve vynikajícím stavu. Některé z lebek i se vší parádou, co patřila k pohřbu, můžete vidět v muzeu Juan Navarro Museum.
 
 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.

 

peru pisco