Tušetie

Tušetie ( Thušsko) je historická oblast na severovýchodě Gruzie, při hranici s Čečenskem na severu a Dagestánem na východě.
Oblast byla součástí Gruzínského království, po jeho rozpadu v 15. století přešla pod království Kachetie. Kvůli nájezdům ze sousedních zemí byly budovány obranné a strážní věže.
Hlavním odvětvím je chov dobytka, zejména skotu a ovcí. Pastevci tráví léto v horách a na zimu se přesunují do nížiny u Alvani. Místní sýry a kvalitní vlna bývaly vyváženy do Evropy a Ruska. Kvůli specifickým místním náboženským zvyklostem se nechovají prasata.
Prakticky celá Tušetie je chráněným územím, přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1980.
V oblasti se nacházejí borovicové lesy, které v nadmořské výšce nad 2000 m přechází v březové, horní hranice lesa odpovídá výšce kolem 2600 m. Alpinské pásmo je charakteristické porosty rododendronů.[4] Ve flóře Tušetie je zastoupeno asi 230 kavkazských endemitů.
Vyskytuje se zde 60 druhů savců, mezi nimi kozorožec dagestánský (Capra cylindricornis), kamzík horský, koza dagestánská (Capra aegagrus aegagrus), srnec obecný, medvěd hnědý, vlk obecný nebo rys ostrovid. Nejistou je přítomnost levharta perského, známky jeho pobytu byly v oblasti nalezeny. Ze 120 druhů ptáků žijí na skalách sup bělohlavý, orlosup bradatý a orel skalní. Z plazů se vyskytuje užovka hladká a zmije Ursiniho. V řekách je hojný pstruh obecný potoční.

Tušetii můžete navštívit na turistickém a trekovém zájezdu CK Rajbas:

Gruzie - treking Tušetie, Chevsuretie, Kazbek

Články o místech ze stejné oblasti: Bezengská stěna, ElbrusChevsuretie, KavkazTušetie                       

gruzie 10

gruzie 13