LIMA

Hlavní a největší město Peru - země Inků - Lima - je zapsána na sezmanu UNESCO. Velkoměsto s nejstarší univerzitou  v Latinské Americe je rozloženo v rovině v blízkosti Tichého oceánu, v údolích ústí tří řek Chillón, Rímac and Lurín. 

Počet obyvatel 9 752 000 (2017), rozloha 2 672 km, průměrná nadmořská výška 185 m.
Průměrná teplota v lednu 23 °C, v červenci 15 °C. Celoroční srážky pouhých 20 mm, čímž je Lima jedno z nejsušších hlavních měst na světě.

Založena byla 1535 španělský dobyvatelem - Francisco Pizzaro.  Město se skvosty z koloniálního období i současné moderní architektury. Dvojitá promenáda kolem pobřeží přístavu Callao, který s Limou splynul, ač byl původně vzdálen 12 km, Vám umožní  procházet se podél oceánu i s koupáním nebo z té na útesu, se kochat  výhledy. Pozorovat můžete moře i se surfaři, protože místí vlny patří k nejvyhledávanějším v celé latinské Americe, místní obyvatele v jejich barevných krojích s typickými kloboučky žen, ve všední dny i během oblíbených festivalů . I noční život je plný zábavy, salsy, tanečních barů.

Lima je se svým letištěm, které patří k nejpřelidněnějším na celém kontinetu, často jen přestupním místem pro cestovatele do dalších atraktivních míst Peru nebo jiných zemí. Přesto stojí za to zastavit se i v tomto tepajícím megaměstě a užít si ho. Zajímavostí z minulosti dopravy je, že v roce 1905 zde jezdily krátký čas elektrobusy (bohužel s nedostačujícími bateriemi).

V Limě také žil Eduard Ingriš (1905 - 1991) - český hudební skladatel, dirigent, cestovatel, filmový dokumentarista, kameraman a fotograf.

 
 

peru lima 2