CUZCO

Cuzco (3 400 m) je jedním z nejvýznamnějších peruánských turistických cílů. Od roku 1983 je v UNESCO. V roce 2011 zde žilo 398 663 obyvatel. V předkolumbovském období bylo centrem Incké říše a dodnes bývá označováno za historické hlavní město Peru.
Podle incké legendy postavil město Sapa Inca Pachacuti, muž, který přeměnil Cuzco z ospalého městského státu na obrovskou říši Tahuantinsuyu.
První Španělé přijeli do města 15. listopadu 1533. Francisco Pizarro, který oficiálně přijel do Cuzca dne 23. března 1534, toto město nazval "Velmi ušlechtilé a velké město Cuzco". Styl mnoha budov postavených po hispánské invazi, včetně čtvrtí Santa Clara a San Blas, se vyznačuje směsicí španělského vlivu s původní inckou architekturou. Španělská invaze zničila mnoho inckých budov, chrámů a paláců. Španělé používali zbývající zdi jako východiska pro výstavbu nového města.

V Cuzcu, jakobyste cestovali v čase. Jak procházíte  různými částmi města , cítíte se pokaždé jinak.

 Nejdříve vás obklopí  současný život, který je tak podobný tomu z dávna i tomu našemu.  Veselí  lidé chodí městem oblečeni ve svých pestrých  krojích i pro nás běžném oblečení. Určitě však jednodušším. Prodávají před obchody i v nich podobné nebo stejné zboží  jako kdysi. Cuzco lide

Brambory, lístky koky (mimořádně bohatá na minerály), další zeleninu, ovoce, svetry, čepice, rukavice  z alpaky i ovčí vlny. V jedinečné velké tržnici nakoupíte vše pod jednou střechou, vyberete si z 20 druhů brambor. Pořád se někde zpívá, tancuje. Budete-li se blížit hlavnímu náměstí Plaza de Armas, začnete pozorovat více obchodů s luxusnějším zbožím a vyššími cenami, čisté prosklené výlohy, kavárničky, restaurace,  galerie, muzea. Ocitnete se v prostředí koloniální španělské architektury s interiéry vybavenými často v současném duchu, vždy však v duchu tradice. Katedrála ze 16.století, vévodící náměstí,  je jednou z budov, které náměstí obklopují, uzavírají.Cuzco katedrala

Na schodech před ní posedávají turisté i místní. Je odtud výhled na pulzující život celého náměstí  uprostřed  s kašnou s Pachacuti.Cuzco kasna PA230101

 Z dalších stran náměstí uzavírají kostel, muzea a v podloubích nízkých domů obchody, restaurace, kavárny. Vždy se setkáte s ochotou a milou obsluhou.

Od kašny je dobře vidět na kopec s typicky jihoamerickou obrovskou bělostnou sochou  Ježíše a vlevo na protějším kopci - památka památek Sacsayhuamán  - dávné duchovní centrum  Cuzca. Rozlehlý opevněný komplex  s Chrámem Slunce, chráněný třemi  hradbami z obřích balvanů, jak jinak než těsně doléhajícími na sebe,  centrální plocha pro slavnosti, přehlídky a  festivaly.

Cuzco Sacsahuaman

Půdorys Cuzca byl stavěn ve tvaru zvířete pumy a právě Sacsayhuamán je její hlavou a vyceněné zuby  znázorňuje gigantická trojitá hradba. Uvádí se, že původně zde v  letech 900 -1100 žila kultura Killike, která dala komplexu  základ. Pokračování stavby probíhalo  ve 13.stol a 70 let na přelomu 16.století. Sacsayhuamán leží ve výšce 3701 m, 250 m nad Cuzcem, s širokým výhledem na město a údolí.

 

 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.