OLLANTAYTAMBO

Ollantaytambo - megalitický komplex v Jižní Americe č.1. Zřejmě největší a nejdůležitější ze starých inckých míst v Peru. CK Rajbas - Outdoor Travel Vás sem na zájezdu vezme.

Město v Posvátném údolí s autenticitou dávných věků. Vejdete -li do uliček, uvidíte,  jak vše, co vzniklo v době Inků, funguje pořád dál. Uličky s domy se základy z obřích balvanů, typická okna a vstupy do domu nebo celého objektu ve tvaru lichoběžníku s delší spodní plochou. Voda přitéká z hor, proudí a odtéka pradávnou kanalizací - kamennými žlaby v uličkách. Pobíhají zde sotva chodící děti, některé nesou maminky na zádech v typických šátcích, ty trochu větší pospíchají v uniformách do školy. Mladíci se projíždějí na lehkých skútrech, někdy na něm uvidíte jet celou rodinu s obrovským nákladem. Na náměstí posedávají ženy v různých kloboučcích typických právě pro jejich oblast a nabízejí turistům náramky, ručně tkané textilie a pletené výrobky současně věcmi pro místní, třeba ovečku s čerstvě natrhanou trávou.

peru ollaytantambo 1pani

 

Málokdo neodolá, koupí si něco na památku a podpoří je. V tržnici je pestrý výběr sezónního ovoce a zeleniny a všeho, co místní lidé potřebují pro živobytí.  Obchůdky v uličkách a trhy pod hlavním areálem jsou plné místního zboží. Od ručně pletených svetrů z alpaky (hřejivá vlna z lamy), přes hudební nástroje, obrazy,  kamenné sošky připomínající symboly související s náboženstvím Inků.

Je to první místo, které většinou navštívite po příletu do Cuzca před návštěvou Machu Picchu.

Odtud se jede vlakem kolem divoké řeky Urubamba do Aquqas Caliente, startovního místa před výstupem nebo výjezdem na MP. Vlaky jsou jiné pro Peruánce (těmi cizinci nesmí a naopak Peruánci nesmí těmi pro cizince) a dražší nebo luxusní  i  s živou hudbou pro turisty. Aby vše proběhlo správně, je to ošetřeno na nádraží vysokým drátěným plotem s kontrolou.

Největším skvostem Ollantaytambo je bývalé královské sídlo, pevnost. Podle archeologů postaveno v 15.století, je druhým nejlépe zachovalým místem v Peru. Tyčí se nad městečkem se svými terasami, chrámy, za hradbou.  U hradebního vchodu hraje už léta na speciální harfu slepý Inka tak krásně, že člověk váhá, jestli ho může opustit  a vydat se za památkami výše.

peru ollaytantambo 2

Paradoxně v  těchto místech, která kdysi byla centrem kultovních obřadů a rituálů, se nyní nesmí vykonávat žádné a pečlivě se to střeží.  Pokud se někdo jen pokusí, je ihned upozorněn, aby všeho nechal, případně může být z areálu vykázán s pokutou.

Nebudete-li se věnovat rituálu, zbývá vám jediné. Procházet mezi jednotlivými  objekty, poznávat, obdivovat a nechápat  důmyslnost, preciznost a krásu, kterou zde po sobě incká civilizace zanechala.
Astronomická observatoř, terasy, zásobování vodou, chrámy. Několikatunové monolity tvořící součást Chrámu Slunce, dohladka opracované a usazené k sobě. S ochranou proti zničení při zemětřesení.
Z vrcholu Ollantaytambo areálu je krásný výhled do širokého okolí, na městečko, údolí  a okolí, na horu, odkud byly kdysi přepraveny monolity pro Chrám Slunce.
 
Ollantaytambo můžete navštívit na trekovém a poznávacím zájezdu CK Rajbas: 

 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.