NAZCA

Jedním z největších lákadel při cestování po Peru je planina Nazca.
Pěší turisté, trekaři, motorkáři, všichni touží  pohlédnout na fascinující obrazce na planině z výšky, z letadla.
Létá se většinou letadlem pro čtyři klienty.  Někdy více. Pilot se s Vámi vznese z letiště a nad obrazci dělá okruhy ve tvaru osmičky, aby se cestující nemuseli naklánět a viděli na obou stranách stejně. Let trvá 20 -30 minut. Pro mnohé je tento čas tak akorát. Přecejen to létání s nakláněním a zatáčením nad obrazci leckomu trochu rozhoupe žaludek. Ten, kdo se pro let rozhodne, určitě nebude litovat ani tu trochu nevolnosti ke konci letu, ani 100 USD za let.  Může si pak udělat sám závěr, která z teorií o původu a důvodu obrazců je mu nejbližší. Jestli byly geoglyfy kolibříka, opice a 1000 dalších stvořeny pro navigaci mimozemských civilizací nebo  se jedná o astronomický kalendář dávných obyvatel Nazcy, jehož dlouhé linie směřují  k důležitým objektům na obloze. Spousta dalších teorií je k dispozici k přemýšlení. Jisté je, že současná kamenná poušť byla v době  800 let př.n.l. - 800 let n.l. zemědělsky využívána zde žijícími indiány kultury Nazca.
S naprostou precizností vytvořené linie zvířat, polygonů, už více než 2000 let zůstávájí  zachovány. Tvoří jedinečný a velkolepý umělecký doklad andské kultury, bezkonkurenční v jeho rozšíření, rozměrech a rozmanitosti a dlouhé existenci kdekoli v prehistorickém světě.
Jsou výjimečným svědectvím o kultuře a magicko-náboženských tradicích a přesvědčeních společností, které se vyvinuly v předkolumbovské Jižní Americe mezi  8.př.nl. až 8.n.l. stoletím.
Z kultury Nazca vzešly i důmyslné kanály Cantalloc Aqueducts pro kontrolu a uchování vody pro zavlažování úrody.
Nedaleko letiště v Nazce leží  zřejmě na  světě nejvyšší písečná duna  Cerro Blanco s výškou 1176m od základny.
Novodobé průzkumy archeologů, kteří používají ke svému bádání drony, odhalují další "nové" obrazce z doby ještě před kulturou Nazca.  
 
Planinu Nazca můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:
Peru - to nejlepší na motorce
 
na trekovém a poznávacím zájezdu:

 

Články o místech ze stejné oblasti: AndyArequipa. Colca, Cuzco, Islas Ballestas; Islas Uros, Lima, Machu Picchu, planina Nazca, její obrazce a další tajemství, Ollantaytambo, Paracas, Pisco, Puca Pucara, Puno,  Quenco, Sacsayhuaman, jezero Sandoval, Santa Catalina, Tambomachay, Titicaca.

 

Nazca Cerro Blanco duna

 

Nazca astronaut

 

Nazca Cantalloc Aqueducts 2 2

 

Nazca Cerro Blanco duna

 

Nazca Cahuachi pyramidy 3 2