Jampa Monastery (Champa Lhakhang/ Jampa Gompa) je nejstarším klášterem sakyjské školy buddhismu v Lo-Manthangu - hlavním městě bývalého království Mustang v Nepálu. Byl pravděpodobně vysvěcen v roce 1448, když vládl proslulý král Angon Sangpo (druhý syn Ama Pal). 

Třípodlažní objekt Jampa Gompa je jedinečným příkladem bohaté tradice architektury a posvátného umění v Lo-Manthangu.

Skýtá úžasné výhledy na okolí, v interiéru se nesmí fotit.

mustang jampa monastery4

Zdi Jampa Gompy z hlíny jsou silné 5´4´´, asi 160 cm. Jedinečnost Jampa Gompy je dána i 108 starodávnými mandalami různých velikostí, které jsou malovány zlatem a stříbrem a doplněny tyrkysy, korály a dalšími drahými kameny.

mustang jampa monastery2

Na spodním podlaží jsou vyobrazeny příběhy ze života Buddhy Shakyamuni a menších bohů. Na dalších dvou podlažích jsou mimořádně vzácné mandaly. Na prvním podlaží jsou mandaly Bódhisattvy a témata z tradice Mahájány. Ve druhém podlaží, které není veřejnosti přístupné, jsou mandaly nejtajnější tradice tibetského buddhismu Vajrayany.

mustang jampa monastery3

Budoucí Buddha Maitrea (Jampa Chenpo) v sedící meditační poloze - jeho socha, je tak velká, že je rozpoložena přes 2 podlaží (spodní a první). Opětovně zvednuta v 17.století.

Čas, zemětřesení a jeho následky způsobily nejen na tomto klášteře nesmírné škody. Po jejich částečném restaurování v letech 2001-11 začal být klášter Jampa Gompa na žádost královské rodiny, místních obyvatel a mnichů znovu opět užíván.

Na proměnu Jampa Gompy a práci restaurátorů se můžete podívat zde:

V letech 1999-2011 se v Mustangu uskutečnil projekt na restaurování klášterů. Začal v Lo Mantahangu na Thupchen Gompa  a později se rozšířil na Jampa Lahkhang a kláštery v blízkých vesnicích Tsarang a Logekhar, čorten Sumda. K restaurátorským pracem přizvali světoví odborníci i místní obyvatele, které léty vyškolili a stali se tak z nich kompetentní restaurátoři.  Výsledkem jejich práce je oprava nejdůležitějších klášterů v Mustangu.

Jampa Monastery si můžete prohlédnout na trekovém zájezdu CK Rajbas do Nepálu

Nepál zájezd, trek královstvím Mustang 

Články o místech ze stejné oblasti: BhaktapurBoudhanath, Káthmandú, Mera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek