Na nepálské hranici s Čínou (Tibetem), v oblasti podél nejhlubšího údolí na světě Kali Gandaki, se rozprostírá území Mustangu, které bylo ještě donedávna posledním nepálským královstvím. Obyvatelé Mustangu jsou etničtí Tibeťané a vyznávají buddhismus.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strategicky významným údolím mezi  osmitisícovkami Annapuren a Dhaulágirí dopravovaly od dávných časů karavany z Tibetu sůl do Indie a nazpět jiné potřebné zboží. Status království Mustang pozbyl v roce 2008, kdy se Nepál stal republikou. Králi byly ponechány jeho ceremoniální funkce. Zemřel v roce 2016.

Po obsazení Tibetu Čínou se stal Mustang místem, kde se usadili bojovní Khampové z Tibetu a bojovali odtud za jeho nezávislost. Obyvatelé Mustangu tak byli paradoxně okupováni bojovníky proti tibetské okupaci. Každopádně to bylo horké místo, kde hrozilo nebezpečí ze strany Khampů a blízkost hranic s Čínou byla druhým potenciálním zdrojem nebezpečí. Cizinci sem nebyli vpouštěni. K částečnému uklidnění došlo v 70.letech. Turisté pak mohli Mustang navštívit ve velmi omezeném množství, za drahý poplatek, jedině s doprovodem místního průvodce, který také dohlížel na to, aby tradiční způsob života nebyl návštěníky nijak narušen. Tak je to dosud.

Tato situace a  postoj nepálské vlády způsobily izolaci Mustangu od okolního světa.

Ale díky ní zůstalo v Mustangu zachováno to, co jinde už nenajdete a můžete právě zde obdivat. Odedávný tradiční způsob života, kultura, jazyk, množství a kvalita památek. Stejně tak  i nedotčenost a jedinečnost dechberoucí krajiny. Ta nyní začíná být narušována iniciativou Číňanů, kteří údolím staví dálnici. Určitě zajistí obyvatelům jednodušší cestování mezi nyní těžkopřístupnými místy.

Přinese však i své stinné stránky... V každém případě, čím dříve se do Mustangu vydáte, tím autentičtější ho zastihnete.

Vydáte-li se na trek Mustangem, těšte se na jeho začátek v širokém korytu řeky Kali Gandaki s hřebeny osmitisícovek po obou stranách. Jejich zasněženými vrcholy se budete během treku kochat často.  Krajina se kolem vás bude měnit nekonečněkrát. Přechody z kamenné pouště do skalních masívů, mezi nimiž se vždy vykouzlí zelené údolí s vesničkou nebo klášterem a růžově kvetoucími pohankovými políčky.

Obyvatelé Mustangu jsou vstřícní, usměvaví, přátelští.

Zajímavé video zde.

Mustang můžete navštívit na na trekovém zájezdu CK Rajbas do Nepálu

Nepál zájezd, trek královstvím Mustang

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek