Za polární září zimním Laponskem

Cílem je výjezd na nejvyšší vrchol Finska Halti 1324 m (návrat stejnou cestou).
Trasa pozvolně stoupá, vede krajinou, kde již nerostou žádné stromy – jsou hezké výhledy do dálky.  
Vezete na zádech spacák a jídlo na 5,5 dne. Protože se jede tam a zpět stejnou cestou, lze část jídla zanechat po cestě pro návrat.
Celková trasa na běžkách - 150 km zvlněnou zalesněnou krajinou + alternativní výlety (dle sil a počasí) kolem srubů a chat. Za celý pobyt potkáte – 4-5 jiných skupin běžkařů
Spí se v předplacených částech srubů, nemůže se stát, že na vás nezbude postel.
Doprava je letecky do Rovaniemi nebo Tromso nebo Kittila, dále autobusem nebo taxíkem.

bezky 1

 

Finsko na běžkách – NP Urho Kekonen

Trasa vede zvlněnou zalesněnou krajinou.
Vezete na zádech spacák a jídlo na 6,5 dne. Za celý pobyt potkáte minimum jiných lyžařů – 2-3 skupinky. Ohledně bezpečnosti sebou vezeme satelitní telefon.
Celková trasa na běžkách - okruh 140 km. Autobusem na letiště a odlet domů.
Spí se v předplacených částech srubů, nemůže se stát, že na vás nezbude postel.
Doprava je letecky do Nalo, autobusem do Kiilopa na začátek trasy.

bezky 2

 

Na běžkách horami Švédska - 8 dní

Krása tohoto zájezdu spočívá v tom, že nemusíte vézt spacák a jen málo jídla, které můžete průběžně dokupovat cestou na některých chatách.
Mimořádně je v roce 2021 potřeba mít s sebou vlastní spacák (s ohledem na covid).
Trasa prochází vysokými horami – jede se údolími, kde jsou kolem vrcholy vyšší o 1000 m. Je to jako několikadenní průjezd Západními Tatrami – Roháči.
Nemusíte vézt spacák a jídlo, proto je tento zájezd nejméně fyzicky náročný, protože lze jídlo průběžně dokupovat cestou na některých chatách.
Tento zájezd je dražší, protože ubytování na chatách je více jak 3 x dražší než ve Finsku. Je to dané tím, že na chatách jsou správci, kteří se starají o fungování ubytování – prodávají na některých chatách potraviny, vysílačkou jsou spojeni s policií, informují o předpovědi počasí. V případě nouze zavolají skútr, který přepraví návštěvníky téměř za jakéhokoliv počasí do civilizace.
Celková trasa na běžkách - z Abisko přejezd na běžkách cca 104 km.
Doprava je letecky (nebo letecky a vlakem)  do Kiruny, vlakem do Abisko.
Zpět do Kiruny autobusem.

Na běžkách horami Švédska - 11 dní

Platí vše jako u Na běžkách horami Švédska - 8 dní, rozdíl je v tom, že tato trasa je delší - 137 km a křižuje trasu výše uvedeného zájezdu po málo frekventovaných stezkách. Pokud jste jej již absolvovali 8 denní variantu, můžete se vydat i na 12 denní variantu. Obě trasy mají společných jen 27 km - Abisko - Abiskojaure a Sälka - Singi. Mimořádně je v roce 2021 potřeba mít s sebou vlastní spacák (s ohledem na covid).

bezky 3

 

Laponskem Švédska na běžkách

Krása tohoto zájezdu spočívá v tom, že se jede v minimálně turisticky navštěvované oblasti. Při naší poslední cestě jsme čtyři dny a noci nepotkali člověka. Trasa prochází podél hor, kde jsou vrcholy vyšší o 1000 m.
Nemusíte vézt spacák, jídlo musíte vézt na zádech na nejméně 6 dní.
Tento zájezd je nejdražší, protože je nejdelší, ubytování na chatách je více jak 3 x dražší než ve Finsku a ubytování na laponských srubech je dražší než na chatách švédského turistického spolku. Cenu také zvyšují dlouhé 2 x 180 km přejezdy autobusem.
Celková trasa na běžkách - cca 150 km.
Doprava je letecky, vlakem a autobusem.

svedsko bezky zajezd 10