LUANG PRABANG a okolí

V údolí Nam Ou, úzkém jako nudle, jehož dnem si razí cestu řeky Mekong a Khan a podél jehož stran se vypínají k nebi majestátní zelenavé hřebeny hor, leží klidné a velkolepé město Luang Prabang. Více než tisíc let bylo malým královstvím. Není divu, že je od roku 1995 v seznamu UNESCO. Můžete zde obdivovat starověké chrámy s červenými střechami, elegantní francouzskou koloniální architekturu, bohatou kulturu, sochu Buddhy - přitahující do města tisíce poutníků, i delikátní kuchyni.

Luang Prabang je dokonalou zmenšeninou celého Laosu. Ulice s okrovými koloniálními domy, palmy kymácející se ve větru, skupinky mnichů v jejich typických šafránově žlutých hábitech a samozřejmě dlouhé úzké čluny plavící se po Mekongu. Tohle město je pro Laos ze všech měst nejtypičtější. Je to jediné místo, kde mají Laosané mezi obyvateli většinu a kde si ve vedlejších dlážděných uličkách budete připadat jako na vesnici. Luang Prabang je místem vzniku tradičních laoských rituálů a rodištěm celé dynastie vládců. Zároveň je důležitým a rušným dopravním uzlem severního Laosu. Kříží se zde silnice, řeky, letecké trasy domácí i zahraniční.

První laoští osadníci přišli do údolí Nam Ou přibližně v 10.století. Usadili se a založili svoji první usedlost právě tam, kde dnes stojí město. Jako sídlo prosperujícího nezávislého království funguje až od roku 1353, kdy bylo dobyto legendárním laoským válečníkem Fa Ngum, založil nový stát – říši Lan Xang Hom Khao - "Zem milionu slonů a bílého slunečníku". Stal se zakladatelem královského rodu, který vládl celému Laosu po šest století. Fa Nguma následovali do nového království mnichové, umělci a učenci z khmérského dvora.Novinkou pro starousedlíky byl i zákoník a buddhistické učení Thereváda. V této slavné epoše se stavěly velkorysé chrámy, básníci skládali překrásné eposy a učenci opisovali posvátné texty. V roce 1512 přivezl Král Visoun do města posvátnou sochu Buddhy Pha Bang a tento okamžik se navždy zapsal do slavné slavné historie Luang Prabang. Socha je ze slitiny zlata, stříbra a bronzu. Vysoká je 83 centimetrů a váží 53,5 kg, podle legendy byla ulitá v 1. století na Srí Lance. Je uctívána jako nejposvátnější liturgický předmět laoského národa. Pak se moci nad celým indočínským poloostrovem ujal Lane Xang. V roce 1563 bylo hlavní město přestěhováno do Vientiane z obavy před pronikajícími jednotkami barmské armády. Posvátný Pha Bang zůstal a město bylo přejmenováno po něm. Historie Luang Prabang byla od té doby bouřlivá. Nejdříve ho napadli Barmánci a pak Siamci. Král Oun Kham se pak ale dohodl na spolupráci s Francouzi a začalo se psát francouzské období města. Vprůběhu dvou indočínských válek na tom byl Luang Prabang z laoských měst nejlépe. Druhá indočínská válka si v roce 1975 vybrala svou daň ve formě donucení krále k abdikaci a město ztratilo svůj status královského sídla.

Luang Prabang můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

 Laos offroad

Články o místech ze stejné oblasti: Louang PhabangMuang KhounPhonsavan, Wat Xieng Thon