Wat Xieng Thong
"Zlaté město " - historicky nejzajímavější a nejpůvabnější buddhistický klášter v Louang Phabang i celém Laosu najdete ve městě na  nejsevernějším cípu poloostrova.

Velkolepý hlavní chrám neboli sim byl postaven v roce 1560 za krále Setthathilata a na rozdíl od jiných chrámů v Laosu nebyl nikdy vypleněn čínskými lupiči ani nepodstoupil nešetrnou rekonstrukci. Nejimpozantnější prvek - silueta kláštera vynikne už při pohledu z dálky - proporce střech, které přečnívají přes sebe vertikálně i horizontálně v ladných křivkách a působí jako pták s roztaženými křídly nebo podle místních jako kvočna chránící svá kuřátka.

Zdi simu jsou zevnitř i zvenku bohatě a nádherně dekorované zlatými a barevnými motivy. Zachycují různé příběhy a vyprávění, včetně laoské verze Rámájány - Pha Lak Pha Lam - a scén z džátak (příběhy z Buddhova života), včetně výjevů trestů hříšníků v buddhistickém pekle.  Tyto ilustrace sloužily k záklsdnímu náboženskému vzdělání negramotných lidí. Napřiklad jeden z obrazů na zdi napravo od hlavního vchodu zachycuje párek cizoložníků, které přinutila smečka vzteklých psů vylézt na strom s ostrými trny. Ve větvích na bidýlku sedí hejno vran, chystající se vyklovat jim oči. další provinilci (zřejmě vrazi) se vaří v měděném kotli ve žhavém oleji nebo visí z háků za jazyky, protože lhali.

Napravo od hlavního vchodu se táhne na krovech dlouhý dřevěný akvadukt ve tvaru mýtického hada. Na laoský Nový rok jím do nádržky na v ocase hada protéká svěcená voda, tryská i z jeho tlamy a zalévá sošku Buddhy u oltáře v dřevěné pagodě. Drenáž vede vodu pod podlahu pagody a ven z hlavy mozaikového slona na vnější zdi. Pro Laosany je tato voda nesmírně posvátná. Omývají se v ní sami nebo rituálně své domácí Buddhy.

Vlevo od simu je malý cihlový chrám se štukem a další sochou stojícího Buddhy. Složité fialově zlaté mozaiky na frontonech patří k nejcenějším mistrovským dílům tohoto typu ornamentalistiky, pocházející zřejmě z Thajska a je rozšířena i v Barmě. Přímo za svatyní je Rudá kaple. Je zde vystaven odpočívající Buddha ze 16.století - jedna z největších laoských bronzových soch.


Na druhé straně klášterního komplexu se nachází Síň pohřebních kočárů - haw latsalot.  Královský pohřební vůz latsalot, který vezl tělesné ostatky krále Sisavonga Vonga ke kremaci, je nejdůležitějším exponátem této budovy. Vůz je sestrojen ve formě několika těl nágů, jejichž zubaté chřtány a vyplazené jazyky doprovázely krále na poslední ceste Louang Phabangem. Na voze jsou tři pozlacené urny, v nichž bylo tělo až do kremace složené v prenatální poloze. Budova sama byla postavena v roce 1962. Na jejích mohutných týkových deskových obrazech jsou vyřezány postavy Rámy, Sity, Ravany a Hanumana z laoské verze Rámájany.Na krásně vyřezávaných okenicích na levé straně budovy je vyobrazen Hanuman - král opic.

 

Wat Xieng Thong můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Laos offroad

Články o místech ze stejné oblasti: Louang PhabangMuang KhounPhonsavan, Wat Xieng Thon