Leh - hlavní město Ladháku, kdysi královské hlavní město. Leží ve výšce 3500 m.
Leh je pro návštěvníky mimořádným místem. Nabízí celou řadu zajímavostí. Jeho minulost byla bohatá a slavná.

Městu, vyvýšený na kopci, dominuje velkolepý  9 - patrový Královský palác z 1.poloviny 17.století. Nenajdete v Himalájích obdobný. Byl prý inspirací i pro slavný palác Pothala ve Lhase, vybudovaný v tibetském stylu.o půl století později.

Ještě výše, nad palácem, spatříte Namgyal Tsemo - ještě staršího pamětníka dávné slávy královského města. Je jím pevnost, opevněné královské sídlo, patřící panovníkovi Tashimu Namgyalovi, jenž zde vládl v 16.století.  Přilehlé svatyně stojí dodnes.  Zůstávají ale uzamčeny, s vyjímkou ranních a večerních motliteb, kdy sem mnich z kláštera Sanskar vyšplhá doplnit máslo do liturgických lamp.
Na Bazaaru stojí další velmi pozoruhodná buddhistická svatyně Jo-khang a kousek vedle mešita ze 17 století.

Ladakh KamFest 67 1

Buddhistických svatyň a stúp stojí ve městě celá řada, ale jen některé můžete navštívit kdykoliv.
Nad autobusovým nádražím se na pahorku tyčí hned dva budhistické kláštery - gompy, z nichž jeden je používán.
Cestou od nádraží do centra spatříte velký čorten,  mající v lamaistické tradici velkou důležitost a zobrazující pět základních prvků světa.
Nedaleko od mešity stojí hinduistický chrám Chamba Temple. Máte tak v pohledu před vámi, za sebou/ nad sebou tři památky: Chamba Temple, Královský palác, stará pevnost.
Za pozornost stojí i klášter Sankar Gompa, nacházející se v poměrně odlehlé severní časti města, ve skrytu topolů a jiných stromů. Je pěkným příkladem typického místního slohu, ve kterém byla posatvena většina buddhistických klášterů.
Shanti Stupa patří mezi největší stúpy vůbec.  Září ve slunci na kopci na sverozápadním okraji Lehu. Je to poměrně rušné místo s krásným výhledem na město a široké okolí, navštěvované hlavně mladými lidmi. Můžete odtud na východě mezi stromy vidět i komplex stúp, který je málo známý a je tedy méně navštěvován. Hledáte-li klidné místo, kde můžete být chvíli v tichosti a odpočinout si, vydejte se sem.
Moravian Church - oceníte nádech domova.Moravská církev, moravští bratři  působí zde v kostele na okraji čvrti Changspa. Jeho mimořádnost tkví i v tom, že je jedním z nejýše položených kostelů v Indii. V encyklopediích bývá Moravká církev častěji uvedena jako Unitas Fratrun nebo Moravian Brethern. Jedná se o protestantské církevní společenství, navazující na původní jednotu bratrskou, jež vzniklo z bratrských exulantů. Ti se v roce 1722 usadili na panství hraběte Zinzendorfa v saském Herrnhutu a založili zde svůj sbor. Unitas Fratrum projevovala významnou misijní aktivitu a dodnes působí v mnoha zemích, kupodivu i v tomto odlehlém koutu Indie. Církev se zde věnuje hlavně šíření vzdělání a křesťanství vcelku liberální a nevtíravou formou.

Indie Leh Moravian Church 2 kostel

Leh můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Cyklistické zájezdy:

Indie – Himálajem na kole

Trekové zájezdy:

Indie - treking v Zanskaru a Ladákhu

Motorkářské zájezdy:

Indie - Himálajem na motocyklu
Indie - Himálajem na motocyklu za dva týdny

Články o místech ze stejné nebo podobné oblasti: Dárdžiling, Indie na Enfieldu 2017, KašmírKhardung LaKye, Ladakh, LehMoravian Church, Rádžasthán, SikkimTabo, Tádž Mahal

O místě Leh se píše také v článcích:

Indickým Himálajem na kole
Na MTB Indickým Himalájem
Jak chtěli motorkáři v Indii ušetřit
Across The Highest Saddles of the World on Enfields
Na Enfieldech přes nejvyšší sedla světa (Vladimír Kučera)
Na Enfieldech přes nejvyšší sedla světa (Honza Odehnal)