Muang Khoun (starý Xieng Khuang), leží 35 km na  jihovýchod od Phonsavanu. Někdejší sídlo druhořadého království Xieng Khuang dnes leží už jen ve stínu své původní slávy. V 16.století však mělo věhlas, mimo jiné i díky  šedesáti dvěma stúpám. Jejich stěny zřejmě pokrývaly úžasné poklady.

z Muang Khoun 1

Léta krvavých nájezdů thajských a vietnamských vojáků, plenění čínských banditů v 19.století a bombardování za druhé indočínské války, které trvalo téměř 10 let, to vše si vybralo natolik vysokou daň, že když nálety konečně ustaly, nezbylo z překrásných chrámů téměř nic. Město zůstalo opuštěné a staletí bohaté historie skončila. Vše, co se dochovalo z někdejší slávy království, představuje elegantní postava Buddhy vyčnívajícího nad zničenými zdmi kláštera Phia Wat a také That Dam. Obě tato díla jsou poznamenána hlubokými jizvami, coby památkou na události, které se staly tečkou za staletou minulostí Xieng Khuangu.

z klter Phia 2
K impozantní stúpě That Dam se dostanete pěšinou  z města . Otvor napříč stavbou prokopali hledači pokladů. Britský  badatel ve službách siamského krále, projíždějící tudy po invazi čínských Hoů roku 1884 odhadoval cenu uloupeného zlata na 7 000 rupií.
Za městem leží v ruinách i klášter Phia ze 16.století. Cihlové sloupy směřující k obloze obklopují obří sochu  sedícího Buddhy.  I takto si můžeme udělat jasný obraz toho, jak vypadla chrámová architektura té doby.

Tato tajemná místa můžete navštívit na zájezdu Laos offroad.

z klter Phia 1

 

Muang Khoun můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:
Laos offroad

Články o místech ze stejné oblasti: Louang PhabangMuang KhounPhonsavan, Wat Xieng Thon