OUTDOOR 

AMATÉR versus PROFESIONÁL

Když se řekne profesionální outdorák – co vás napadne? Člen týmu multisportivního závodu, výrobce batohů, profesionální horolezec? Ano, i tak by to šlo.

Pro mě však je outdoorový profíkem obyčejný kočovník – pastevec

.outdoor 001

Setkal jsem se s nimi v indickém Himáčalpradeši, kde jsem měl jedinečnou možnost pozorovat vybavení a výkony lidí, žijících opravdu za dveřmi prakticky stále a mají tudíž celoroční a několikagenerační zkušenosti na rozdíl od nás, co si na outdoor jen hrajeme o víkendech a dovolených.

Měli jsme příležitost jít s profesionály stejnou trasu přes sedlo Indrahar 4200 m n.m. nedaleko Dharamsaly. Jednalo se o čtyřdenní trek a my jsme měli věci jen na tuto cestu. Pastevci se právě vraceli na zimu do nížin, takže měli za sebou dlouhý pobyt v horách a měli by mít i tomu odpovídající vybavení. Pasteveckou skupinu tvořila rodina se dvěma chlapci kolem osmi let a asi šestiměsíční holčičkou, dědeček dětí, jeho kamarád a stádo 500 ovcí a koz, se kterými jim pomáhali dva psi.

outdoor 004

Zpočátku jsme s nimi drželi tempo, ale v rozhodující den přechodu přes sedlo nás zdrtili. Zatímco my jsme museli balit spacáky z dutých vláken, vařit naši kalorickou stravu, míchat iontové nápoje, sušit a balit dvouplášťový stan…(a také se nám nechtělo vstávat), oni už v šest ráno byli na cestě.

Co oblékají, obouvají, na čem vaří a co jedí profesionálové?

Oblečení
Košile, svetr, bunda – tyto tři vrstvy jsou sladěny v jeden celek a jsou používány celoročně! V létě není vedro a v zimě zase zima. Čím je efektu dosaženo, zůstává nám amatérům záhadou a mohlo, či mělo by se to stát cílem výzkumu výrobců světoznámých outdoorových značek. Možná je tento zázrak způsoben nejdostupnějšími přírodními materiály a ručním krajovým zpracováním, zaměřeným cíleně na specifické podmínky. Spodní prádlo je vynecháno, s potem si profík starosti nedělá – jeho organismus patrně pracuje rozvážně na základě generačních adaptačních metod a nebo pot neřeší?? Když se zpotí tak zase uschne.

outdoor 007

Obuv
Nevysoká vulkanizovaná guma, 100% voděodolná, stále větrající. Voda sice může natéci vrchem, ale lze ji velmi jednoduše vylít a povrch rychle schne. Průběžné mytí nohám prospívá. Podrážka je neznačková, bez výrazného profilu a samočistících kanálků, chybí též absorbér nárazu. Uživatelé si však ani jednou nestěžovali na tvrdý došlap, puchýře či plíseň.

Ponožky
Nevíme jak v zimě, ale v létě jsou vynechány, aby se nezadržoval pot.

Batoh
Materiál, ze kterého je vyroben, je nejčastěji obyčejná pytlovina. Popruhy nejsou ergonomické, nýbrž kroucené ze šňůry zařezávající se do ramen, takže pevně sedí.. Kvalitního rozložení váhy a odvětrání zad je dosaženo právě několikagenerační zkušeností, ale dost možná stačí ve zdravém těle zdravý duch a pozitivní myšlení.

Spacák
Kostkovaná deka z ovčí a kozí srsti, ruční výroba pravděpodobně zaručí tepelný komfort při různých venkovních teplotách, v extrému nocležník udělá větší oheň.

Stan
Jednoplášťová igelitová plachta, vodní sloupec ani životnost se nám nepodařilo zjistit - ani tohle profíci neřeší. Absence podlážky výhodou – oheň lze založit uvnitř.

Strava
Poměrně těžká pro zpracování – fazole, čočka, čapáti ( placka z mouky a vody, opečená na plechu, kameni, pánvi.) , ale poměr váha - nasycenost - chuť - cena vynikající.

Tekutiny
Voda z místních zdrojů obsahující okem viditelné minerály, nejčastěji uvedena do varu a ochucená čajem.

Hůl
Neteleskopická dřevěná, slouží k rozhrabávání ohně, rozhrnování porostu, škrabání zad, pohánění ovcí, zahánění medvědů, vyhánění vlka, výchovná pomůcka pro psy, děti a turisty.

Vaření
Profesionálové vaří na ohni v každých podmínkách.

GPS
Profesionál tohle zařízení nepotřebuje, nikdy je nepotřeboval a těžko své zvyky bude měnit. Neřeší, kde zrovna je a kdy kde bude – čas pro něj nehraje roli.

Koza
Dá se využít jako zásobárna nápojů, ohřívadlo ve stanu, společnice, v extrémním případě jako chodící konzerva.

outdoor 010

 

Autor: Honza Odehnal je duší svérázné outdoorové cestovní kanceláře Rajbas – www.rajbas.eu, www.moto-adventure.eu

 

rajbas logo