Kapverdy (portugalsky Cabo Verde) jsou státem zahrnujícím deset ostrovů v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky. Od roku 1975 jsou Kapverdy republikou. Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Zelený mys (francouzsky Cap-Vert), který tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky.

Kapverdské ostrovy se nacházejí v jižní části severního Atlantiku, asi 570 km od v kontinentální Africe ležícího Zeleného mysu, který dal ostrovům jméno (v portugalštině Ilhas de Cabo Verde, Ostrovy Zeleného mysu). Souostroví Kapverdy se skládá z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků na celkové ploše 4035,5 km². Seskupují do dvou celků podle pozice převládajících větrů:

  • Barlavento (severní souostroví, Návětrné) – Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal, Boa Vista
  • Sotavento (jižní souostroví, Závětrné) – Maio, Santiago, Fogo, Brava

Jsou součástí Makaronézie, souboru sopečných souostroví táhnoucích se od Azorských ostrovů dále k jihu. Všechny ostrovy Kapverd jsou vulkanické, ale pouze na ostrově Fogo je stále aktivní vulkán Pico do Fogo vysoký 2975 m. Je zároveň nejvyšším bodem souostroví. Ostatní vyhaslé vulkány s výškou přes 1200 metrů se nachází na ostrovech Santa Antão, São Nicolau a Fogo.

Kapverdy – základní údaje 

Rozloha: 4 033 km2Kapverdy
Hlavní město: Praia
Počet obyvatel: 420 000
Jazyky:  portugalština, kapverdská kreolština
Měna: kapverdské escudo (CVE) (aktuální kurz)

Užitečné odkazy

Více se o zemi Kapverdy dozvíte na Wikipedii
Kapverdy: aktuální doporučení a varování Ministerstva zahraničí ČR