Oblast NP Sarek a NP Padjelanta – to nejlepší z naší běžkařské nabídky! Nejméně civilizace, nejvíce divoké zvěře, nejdelší trasa v odlehlých oblastech, spaní na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku. Během průzkumné cesty v březnu 2018 jsme na 4 etapách nepotkali člověka, na čtyřech srubech jsme spali sami.

Laponskem Švédska na běžkách

Vydejte se s námi do oblasti bez telefonního signálu, vyjetých stop, zmatku civilizace,... Odměnou vám bude polární záře, liduprázdné zasněžené oblasti jezer, kde dělají společnost jen sobi a losi. Bezpečnost bude zajištěna satelitním telefonem. Vzhledem k omezené kapacitě ubytování z důvodů koronaviru je nutné se přihlásit co nejdříve!

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

  • Termíny
  • 18. 03. 2021 - 28. 03. 2021
  • Počet dní
  • 11 dní
  • Cena zájezdu
  • 23 000 Kč
  • Cena letenky
  • 6 700 Kč
  • Celková cena
  • 29 700 Kč

Podrobný program zájezdu Laponskem Švédska na běžkách

1. den: Přelet Praha – Stockholm, lůžkovým vlakem do Gallivare.
2. den: Autobusem z Gallivare do Ritsem 180 km, na běžkách přes zamrzlé jezero Akkajaure na srub Akka. Sauna v ,,Diogenovu sudu“. 11 km.
3. den: Přejezd do srubu u jezera Kutjaure, cestou výhlídky na vrcholy v NP Sarek. 17 km. Pro neunavitelné vyjížďka v okolí.
4. den: Zpočátku proti proudu řeky a soustavy jezer, následně zdolání 250 m převýšení na úbočí a sjezd na laponský srub. 19 km.
5. den: Výjezd do sedýlka s převýšením 350 m. Sjezd do údolí a obědový odpočinek ve srubu. Pozvolný výjezd s převýšením jen 100 m a sjezd na jezero Virihaure, po jehož zamrzlé hladině dojedeme do srubu laponské, přes zimu opuštěné vesničky. 25 km.
6. den: Pozvolným stoupáním s převýšením 400 m nekonečnými pláněmi na srub ve větrných, nehostinných 900 m. 18 km.
7. den: Zprvu po náhorních planinách, následně dlouhý zasloužený sjezd (450 m) do srubu (možnost nakoupení potravin) ležícího již v pásmu lesa na okraji NP Sarek. 25 km. V případě špatného počasí máme v záloze mezisrub.
8. den: Krátká etapa podél řeky Tarraätno. 13 km. Možnost libovolně dlouhé vyjížďky bez batohu do bočního údolí.
9. den: Závěrečná etapa, návrat do civilizace, do oblasti s telefonním signálem a zaslouženou saunou v Kvikkjokk. 22 km.

10. den: Autobusem 180 km do Murjek, nočním lehátkovým vlakem do Stockholmu.
11. den: Ráno příjezd vlakem do Stockholmu a přelet do Prahy. Dle časových možností návštěva muzea Vasa (zachovalá loď z r. 1628).

 

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku, doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky a vlaku je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 8 000 Kč. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den 20 – 25 km v obtížných podmínkách jako je silný protovítr se sněžením. Stopu si budeme sami ušlapávat. Na většině trasy je sníh ufoukán a bořit se nebudem.

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potravin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče a teplé deky. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. V laponských chatách se topí plynovými kamny.

Doprava

18.3. Letecky Praha – Stockholm                            12 00               14 00              

18.3. vlak Stockholm – Abisko                                  18 03               11 09

20.3. vlak Kiruna – Stockholm                                  19 53               9 22    

28.3. Letecky Stockhom  - Praha                             14 45               16 45  

Cena letadlo 6 700 + vlak (sedadlo) 2 800 Kč – 9 500 Kč. Storno poplatek při zrušení spoje je 100%, storno ze zdravotních důvodů možné pojistit za 370 Kč. Při zrušení cesty ze zdravotních důvodů (lékařská zpráva, zahrnuje onemocnění COVID) dostanete celkem 7 600 Kč.

Cena letadlo 6 700 + vlak (lehátko) 4 200 = 10 900 Kč. Storno poplatek při zrušení spoje je 100%, storno ze zdravotních důvodů možné pojistit za 382 Kč. Při zrušení cesty ze zdravotních důvodů (lékařská zpráva) dostanete celkem     8 720 Kč.

Přeprava lyží v letadle je v obou případech v ceně letenky. 

Dejte nám prosím obratem vědět, zdali doprava vyhovuje a zdali zvolíte variantu vlaku sedalo/lehátko, pojistit na storno nebo nepojistit?

Vybavení

Turistické běžky, nejlépe tzv. backcountry, kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo vezeme na zádech na 6 dní (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, svíčky, knížka, něco tekutého pro zahřátí… Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Spacák, nepotřebujete, ve srubech jsou deky.

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Pojištění stornopoplatků zahrnující i COVID zajistíme na vyžádání u ERV pojišťovny. Cena 3,5% z ceny zájezdu, letenky.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.