Isfahán

Téměř v centru Íránu, na úpatí pohoří Zagros, leží jeho třetí největší a pohádkové město - Isfahán se 2 000 000 obyvatel.  Protéká jím řeka Zájande rúd. město leží na nejdůležitější dopravní křižovatce celého Íránu. Nachází se v nadmořské výšce 1 574 m.

Isfahan, nazýváný svými obyvately - nebesky modrá perla - začal vzkvétat před 1000 lety a na svém vrcholu v 17.stol byl jedním z největších měst světa. Byl  i hlavním městem Persie.  Jeho zlatým hřebem bylo hlavní náměstí Nakš-e džahán obdélníkového tvaru, postavené v 17.století  Tato chlouba města, zapsaná na seznamu UNESCO se rozkládá mezi různě klikatícími se uličkami ve starém městě. Obrovské náměstí (160x560m) Nakš-e džahán je druhým největším náměstím na světě. Šáh se rád díval se svými hosty z paláce Ali Kapu, jak na náměstí probíhá koňské polo. Město je tak velkolepé, že se dostalo i do perského rčení - Isfahan Nest-e Jahan, znamenající - Isfahan je půlkou světa.
I dnes při procházce můžete stále vnímat jeho dávnou slávu a krásu uvnitř progresivně se rozvíjejícího města.
Město si zachovává svůj charakter a řád i přesto, že se stále rozvíjí - tříproudové bulváry, symetrické cihlové mosty přes řeku, jedinečné paláce a neuvěřitelně krásné mešity jsou dokladem nejlepší islámské architektury Persie.
Symbolem města se staly typické mosty přes řeku. Nejznámější je Si-o-se-Pol s 33 oblouky, mistrovské dílo své doby. Od dávných časů je nazýván nejmohutnější most světa. Večer, když se zde schází mládež, se stávají zpívajícími mosty.
Vidět musíte také:
Nádherná mešita královké rodiny - Sheikh Lotfollah Mosque, byla využívána pouze členy královských rodin. Její stavba začala v roce 1602.
Věhlasné Arménské náměstí s katedrálou Vank.
Stejně jako jiná íránská města má Isfahán velký bazar s malými obchůdky, kde se prodávájí všechny druhy jídla a zboží.
Město je velmi proslavené rukodělnými výrobky jako jsou miniatury obrázků na kostech velbloudů, hedvábnými perskými koberci, tradiční perskou hudbou.

Isfahan můžete poznat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a turistické zájezdy:

Íránské hory i největší skvosty

Poznávací zájezdy:

Írán - památky podzimní Persie
Írán - památky jarní Persie

Články o místech ze stejné oblasti: Abyaneh, ÍránIsfahánKermánŠírázTeherán, Yazd

isfahan 003

 

isfahan 007