Autor: Tomáš Vak, horolezec a majitel outdoorového obchodu www.affekt.cz

 V případě, že se chystáte na dovolenou do jižní Francie, jedním z vašich cílů může být kraj Camargue vyhlášený bažinami a slatěmi.

 

Aigues Mortes hradby1

Je to pro středoevropana zajímavé a netradiční místo. Nachází se v deltě Rhôny,  v oblasti známé jako Camargue.

Aigues Mortes mapa

Toto místo je známé jako hnízdiště plameňáků a dalších vodních ptáků, chovem koní a černých býků.
Vzhledem k nedostatku srážek není v Jižní Francii chov skotu běžný. Zdejší černí býci chovaní ve volnosti jsou proto menšího vzrůstu, mají jen 300-500 kg a nebývají vyšší než 135 cm.
Četl jsem, že jsou používání na rozdíl od Španělska pro nekrvané býčí zápasy – course a la cocarde. Býk má na hlavě proužek látky, kterou se soutěžící snaží získat.
Jejich maso získalo dokonce jako jediné v celé Francii, možná i na světě, appellation controlée. Zdejší specialitou je hovězí maso se slaninou, cibulí a česnekem, samozřejmě bylinkami. Neměla by chybět ani láhev červeného, zřejmě ideálně Côtes du Rhône.

Jedním z velmi atraktivních cílů v této oblasti může být městečko Aigues - Mortes. Leží  v západní části Camargue na jednom z ramen řeky Rhôny.  
Podle mého názoru se jedná o jedno z nejzajímavějších měst v jižní Francii. Můžete si zde plně vychutnat dojem ze starobylého města s bohatou historií. Nejlepší pohled na město je od moře.

Aigues Mortes hradby2

V době založení muselo na útočníky Aigues - Mortes  a jeho opevnění právem působit odstrašujícím dojmem, i dnes, v době moderních stavebních strojů působí neuvěřitelně a velkolepě. Při útoku pěších vojáků a rytířů musela vést zřejmě jediná možnost k dobytí přes vyhladovění. Těžko si představit útok proti vysokým a širokým hradbám.

Město pochází z poloviny 13. století, kdy zde Ludvík IX vytváří jediný královský přístav na středomořském pobřeží.  Budování hradeb trvalo až do konce století.  
Historické jádro města je tvořené masivními středověkými hradbami. I dnes jsou celistvé a velmi působivé. Opevněné centrum města má úctyhodný půdorys 550x300 metrů. Hradby jsou přerušeny 15 obrannými věžemi a 10 branami.  Největší věž je Tour de la Constance o výšce 54 metrů, průměru 22 metrů, zdi má tlusté 6 metrů. Dnes je na ní možné vystoupat a kochat se výhledem na město, přilehlé slatiny i na moře.

Aigues Mortes hradby3

Ve středověku město dobře prosperovalo, mělo zhruba 15 000 obyvatel. Fungovalo samozřejmě rybářství, získávání mořské soli z moře a díky přístavu se rozvíjel i obchod.
Byly odtud vypraveny i dvě křižácké výpravy.
 
6. Křižácká výprava byla vypravena v roce 1248 na dobytí Káhiry,  ale skončila neúspěchem: zajetím nemocemi zbídačeného krále Ludvíka IX., který byl propušten až na základě výkupného.
 7. Křižácká výprava se nalodila 1270 a vyrazila do Tunisu. Král na této výpravě zemřel a následníkem se stal nezletilý Filip. Opatrovník Karel z Anjou vyjednal ochranu křesťanských mnichů a volný obchod s Francií. Tím výprava skončila.

Ale dost s historií a krvavými historkami.

Vnitřek Aigues - Mortes je dnes velmi přívětivý, je zde mnoho krámků, restaurací, prodejců baget. Pulsuje zde život, ale tak nějak francouzsky. Zdánlivě klidně, beze spěchu.
 Aigues Mortes namesti
Na náměstí sv. Ludvíka najdete jeho bronzovou sochu. Náměstí je plné restaurací a jiných atrakcí.

Jinou zajímavostíí, technickou a o hodně modernější, je železniční most přes kanál Rhôny, který se při průjezdu lodí otevře a při průjezdu vlaku uzavře. Je pravda, má své limity. TGV přes něj zatím ještě nejezdí.

Najdete ho v těsné blízkosti historického jádra.

Aigues Mortes most

My jsme měli štěstí a viděli průjezd jak vlaku, tak i lodě.

Pokud budete mít zájem, můžete si koupit výlet lodí po přilehlých kanálech k moři a zpět. Můžete vidět přilehlé mokřady, které nabízí pohled na vodní ptactvo, chov koní a býků a pak jedno z největších salinišť v okolí.

Zdejší sůl prý patří mezi aristokracii mezi solemi. Jak bývá ve Francii zvykem, okolo potravin je samozřejmě věda. A sůl se dá třídit podle velikosti, typu krystalů, vůní..

Nejhodnotnější sůl se označuje fleur de sel. Sbírá se tradičním způsobem, dřevěnou lopatou. Za den ji nasbírá jeden pracovník – saunier asi 50 kg. Tuto sůl si můžete v městečku koupit, na každém balení najdete jméno tohoto pracovníka.
Ale to je jen zajímavost na ochutnání, kdy cena by vám mohla zkazit chuť.
Běžná sůl na každodenní spotřebu se samozřejmě zpracovává průmyslově. Používají se bagry, nákladní auta. To jsem si nedovedl představit.

Aigues Mortes soln duna1

V Camargue se vyprodukuje asi  400 000 tun soli. A právě Aigues - Mortes je centrem výroby. Od hradeb můžete vidět důležitý orientační bod, hromadu soli, která je zhruba 25 metrů vysoká a v sezoně až 750 metrů dlouhá.

 Aigues Mortes soln duna2

 Mohl bych dál pokračovat, protože při cestování neustále objevujete nové věci, poznáváte místní kulturu, zvyky a produkty. Jak jste na tom vy?
Autor: Tomáš Vak, horolezec a majitel outdoorového obchodu www.affekt.cz